Reklama

Wiadomości

Sytuacja w Niemczech opanowana? „Nie zabraknie gazu do końca zimy"

Autor. Canva

W Niemczech nie zabraknie gazu, do końca zimy zbiorniki z gazem będą wypełnione w ponad 50 proc. – oznajmił szef Federalnej Agencji ds. Sieci Klaus Mueller. Jednocześnie ostrzegł, że jest jeszcze za wcześnie, by rezygnować z oszczędzania surowca.

Reklama

"Pomimo całej możliwej niepewności, nie spodziewam się, że coś jeszcze mogłoby pójść nie tak (z gazem) podczas tej zimy" – powiedział Mueller w rozmowie z portalem dziennika "Bild".

Reklama

Zgodnie z aktualnymi założeniami Agencji, na początku lutego magazyny gazu powinny być zapełnione jeszcze w co najmniej 40 proc. "Nigdy nie mów +nigdy+, ale założenie, że nie zrealizujemy tego celu, jest niemożliwe" – dodał Mueller, przestrzegając jednocześnie przed zaprzestaniem oszczędzania gazu. "Byłoby to nie tylko bardzo kosztowne, ale także niesolidarne" – podkreślił.

Czytaj też

Jak poinformowała dpa, trzy miesiące po rozpoczęciu sezonu grzewczego poziom zapełnienia niemieckich magazynów gazu nadal przekracza 90 proc., a przez ostatnie dwa tygodnie magazynowano nawet dodatkowe zasoby gazu.

Reklama

W czwartek Federalna Agencja ds. Sieci oznajmiła w swoim raporcie sytuacyjnym, że tej zimy niedobór gazu jest "coraz mniej prawdopodobny". Eksperci zmienili ocenę sytuacji po raz pierwszy od połowy czerwca; wcześniej oceniano ją jako "napiętą".

Reklama

Komentarze

    Reklama