• Partner główny
    Logo Orlen

Wiadomości

PSG: będą pieniądze na dodatkowe przyłączenia do sieci gazowej

Fot. Flickr

Operator największego systemu dystrybucyjnego gazu Polska Spółka Gazownictwa poinformowała w piątek, że pozyska dodatkowe środki na sfinansowanie kolejnych przyłączeń do sieci gazowej - ponad podstawowy plan, wynoszący na 2022 r. 89 tys. nowych przyłączeń.

Jak poinformowała spółka, pozyska ona dodatkowe środki finansowe, które pozwolą zawrzeć kolejne nowe umowy o przyłączenie do sieci dystrybucyjnej gazu ziemnego. Jak zaznaczyła PSG, w najbliższych dniach klienci, którzy w ostatnich tygodniach otrzymali odmowy przyłączenia do sieci gazowej, zostaną poinformowani o możliwości przyłączenia się, po spełnieniu warunków zawartych w Prawie energetycznym.

PSG planuje wybudowanie w 2022 r. 89 tys., a w 2023 - ponad 45 tys. nowych przyłączy do sieci gazowej, a liczby te wynikają z zobowiązań, określonych podpisanymi wcześniej umowami. Dodatkowe środki pozwolą ten plan przekroczyć.

Czytaj też

Jak mówił w PAP styczniu br. członek zarządu ds. operacyjnych spółki Jakub Kowalski, potrzeby rynku i popyt na nowe przyłączenia są większe niż te plany i jeżeli nowe środki zostaną uruchomione, to PSG "będzie przyłączać do sieci kolejnych klientów, już ponad limit, który wynika z zawartych umów".

PSG należy Grupy Kapitałowej PGNiG i - jak przypominał Kowalski - inwestycje częściowo finansuje z taryfy przyznanej przez URE, ale większość finansuje z wypracowanego zysku i wsparcia udzielanego przez PGNiG. Sytuacja finansowania inwestycji w Grupie Kapitałowej PGNiG jesienią i zimą "skomplikowała się z powodu znaczącego wzrostu cen gazu na rynkach europejskich, co uniemożliwiło Grupie Kapitałowej udzielenie PSG kolejnego wsparcia, mimo takich wcześniejszych planów" - przypomniał Kowalski.

Źródło:
PAP
  • PSG

Komentarze