Reklama

Wiadomości

Niemcy przejmują spółkę Gazpromu, która kontroluje magazyny gazu w RFN

Fot. Twitter / @GAZPROMGermania

Niemiecki rząd objął nadzorem komisarycznym spółkę Gazprom Germania należącą do rosyjskiego giganta gazowego. Kontroluje ona magazyny błękitnego paliwa na terenie RFN.

Jak podaje agencja DPA, niemiecki rząd objął nadzorem komisarycznym spółkę Gazprom Germania należącą do rosyjskiego Gazpromu. Krok ten ogłosił wicekanclerz Robert Habeck, argumentując decyzję koniecznością zabezpieczenia dostaw surowca.

Niemiecka spółka-córka Gazpromu będzie teraz zarządzana przez BNetzA, czyli agencję pełniącą rolę regulatora rynku energii w RFN. Taki krok rządu w Berlinie jest zgodny z zapowiedziami, jakie pojawiły się w poniedziałek 4 kwietnia w gazecie Handelsblatt, które przewidywała przejęcie działających w Niemczech spółek zależnych Gazpromu i Rosnieftu.

Czytaj też

Gazprom Germania jest szczególnie istotnym podmiotem na mapie energetycznej RFN - pod kontrolą tejże spółki znajdują się bowiem niemieckie magazyny gazu, w tym magazyn Katharina w Saksonii, nazwany na cześć carycy Katarzyny II. W drugiej połowie 2021 roku, tuż przed sezonem grzewczym, Rosjanie zaczęli wypompowywać gaz ze swoich niemieckich magazynów, potęgując w ten sposób kryzys energetyczny w Europie.

Komentarze