Reklama

Wiadomości

Nie tylko Baltic Pipe. Dziś oddanie od użytku kolejnej ważnej rury

Fot.: commons.wikimedia.org

W sobotę oddano do użytku interkonektor łączący systemy przesyłu gazu Bułgarii i Grecji (IGB), dzięki któremu do tego pierwszego kraju popłynie gaz z Azerbejdżanu w objętości 1 mld m sześc. rocznie. Umowę o budowie tego łącznika międzysystemowego podpisano w 2009 r.

Reklama

Dyrektorka bułgarskiego operatora Bułgargaz Denica Złatewa poinformowała, że od godz. 7 rano czasu miejscowego gaz zaczął płynąć. Ilość dostarczanego przez Azerbejdżan paliwa pokryje jedną trzecią zapotrzebowania bułgarskiej gospodarki.

Reklama

Dostawy te umożliwiły już od soboty obniżenie ceny gazu dla miejscowych odbiorców o 30 proc.; oprócz tego są one realnym krokiem w dywersyfikacji dostaw i znoszeniu zależności od jednego dostawcy, jakim przez dłuższy czas był rosyjski Gazprom - dodała Złatewa.

Interkonektor, zapewniający połączenie z Gazociągiem Transadriatyckim (TAP), którym przez Turcję i Grecję płynie azerbejdżański gaz, ma 183 km długości, w tym 140 km w Bułgarii. Ma on przepustowość 3 mld m sześc. rocznie z możliwością jej powiększenia do 5,5 mld m sześc. Budowa zaczęła się w 2015 r., kosztowała 240 mln euro, w tym 90 mln euro środków UE i 110 mln euro kredytu od Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Reklama

Wraz z uruchomieniem łącznika międzysystemowego operatorzy systemów przesyłu gazu Bułgarii, Rumunii, Węgier i Słowacji złożyli propozycję tłoczenia tranzytem dodatkowych ilości azerbejdżańskiego gazu, co do importu których UE porozumiała się z Azerbejdżanem w lipcu br. Propozycja została przedstawiona obecnej na sobotniej ceremonii przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.

Na otwarcie interkonektora do Sofii na zaproszenie prezydenta Rumena Radewa przybyli - obok szefowej KE - także prezydenci: Azerbejdżanu - Ilham Alijew, Serbii - Aleksandar Vuczić, Macedonii Północnej - Stewo Pendarowski oraz premierzy: Grecji - Kyriakos Micotakis, Rumunii - Nicolae Ciuca i Bułgarii Gyłyb Donew.

Czytaj też

Podczas uroczystości podkreślono, że IGB nie tylko zapewni Bułgarii bezpieczeństwo dostaw po rozsądnych cenach, lecz także umożliwi dostawy do Rumunii, Mołdawii i na Słowację.

„Ten projekt oznacza wolność. Dzięki analogicznym projektom Europa będzie miała wystarczająco gazu tej zimy. Pracowaliśmy uparcie na rzecz dywersyfikacji" – podkreśliła von der Leyen. Według niej „Unia dysponuje wszystkim co niezbędne dla uwolnienia się z rosyjskiego uchwytu".

„Kryzys jest poważny, lecz razem damy radę, wspólne zdecydowanie pozwoli nam zarówno ocalić nasz wspólny rynek, jak i opanować wzrost ceny" – oświadczyła przewodnicząca KE.

Prezydent Alijew zapowiedział, że do 2027 r. jego kraj może podwoić dostawy gazu do UE z 16 do 32 mld m sześc. rocznie.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama