Reklama

Wiadomości

Koniec umowy tranzytowej. Kijów nie przedłuży dostaw Gazpromu do Europy

Autor. Gazprom.com

Unia Europejska znalazła alternatywne ścieżki dostaw gazu i nie widzi potrzeby, by prosić Ukrainę o renegocjowanie kontraktu z Gazpromem na tranzyt gazu, który wygaśnie z końcem roku - powiedziała w czwartek unijna komisarz ds. energii Kadri Simson.

Rosja w dalszym ciągu dostarcza gaz do UE przez Ukrainę w ramach umowy tranzytowej z rosyjskim Gazpromem, która wygasa w grudniu. Minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszczenko powiedział w marcu, że Kijów nie planuje przedłużenia porozumienia z Moskwą.

Reklama

„Umowa tranzytowa, która umożliwia Gazpromowi tranzyt gazu do Europy przez Ukrainę, została przedłużona w 2019 r. na pięć lat. To oznacza, że wygaśnie z końcem tego roku” - przypomniała Simson, która w czwartek bierze udział w posiedzeniu ministrów ds. energii w Brukseli.

Czytaj też

Simson powiedziała, że rozmawiała o tym ze stroną ukraińską w trakcie wizyty w Kijowie kilka tygodni temu. „Europa przez ponad dwa lata przygotowywała się na moment wygaśnięcia tego kontraktu. Znaleźliśmy alternatywne ścieżki dostaw i nie ma z naszej strony żadnej potrzeby, by prosić Ukrainę, by rozpoczęła jakiekolwiek rozmowy z rosyjskimi firmami” - podkreśliła.

Kontrakt ukraińskiego Naftohazu z Gazpromem z 2019 r. przewiduje przesyłanie 40 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Jego wygaśnięcie utrudni realizację zobowiązań, jakie Gazprom ma wciąż wobec Austrii, Słowacji i Węgier. Ustanie tranzytu utrudni też zaopatrzenie w surowiec leżącego na terenie Mołdawii separatystycznego Naddniestrza, całkowicie uzależnionego od dostaw rosyjskiego surowca.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama