Reklama

Wiadomości

Jaki kryzys energetyczny? Zaskakujące dane niemieckiej gospodarki

Fot. Canva.com
Fot. Canva.com

Produkt krajowy brutto (PKB) w Niemczech wzrósł w III kwartale 2022 r. o 0,3 proc. w porównaniu z II kwartałem 2022 r., pomimo trudnych warunków gospodarczych na świecie - poinformował w piątek Federalny Urząd Statystyczny.

Reklama

Po niewielkim wzroście w II kwartale 2022 roku (+0,1 proc) niemiecka gospodarka utrzymała się na powierzchni pomimo trudnych globalnych warunków gospodarczych z trwającą pandemią koronawirusa, zakłóconymi łańcuchami dostaw, rosnącymi cenami i wojną na Ukrainie. W porównaniu rok do roku PKB w III kwartale 2022 r. był o 1,1 proc. wyższy niż w III kwartale 2021 r..

Reklama

Wyniki gospodarcze w III kwartale 2022 r. były napędzane głównie przez prywatne wydatki konsumpcyjne - informują statystycy.

Czytaj też

Portal dziennika "Welt" pisze, że opublikowane w piątek wyniki są "zaskakujące" i przypomina prognozy ekonomistów, którzy spodziewali się w III kwartale spadku o 0,2 proc.

Reklama

"Zdaniem ekspertów jednak wzrost prawdopodobnie na razie się skończy w związku z kryzysem energetycznym wynikającym z wojny Rosji z Ukrainą" - pisze "Welt". Według prognozy monachijskiego Instytutu Ifo, w obecnym, czwartym kwartale gospodarka skurczy się o 0,6 procent.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama