Reklama

Wiadomości

Jak Niemcy pogrążyły energetycznie Europę? Wysłuchaj fragmentu audiobooka

Autor. Jakub Karwacki

Czy dało się przewidzieć wywołany przez Rosję kryzys energetyczny w Europie w latach 2021-2022? Pewnie nie, ale można było dostrzec niebezpieczeństwa, jakie wiązały się z budową przez Niemcy systemu opartego na gazie ziemnym od nieprzewidywalnego państwa. O tym pisał już w 2019 r. red. Jakub Wiech w książce „Energiewende. Nowe niemieckie imperium”, której fragment udostępniamy do wysłuchania bezpłatnie. Cały audiobook dostępny tutaj .

Reklama

W 2019 r. jeszcze nikt nie przewidywał wstrząsów, które nadeszły w kolejnych latach, np. wywołanego przez Rosję kryzysu energetycznego w Europie. W książce "Energiewende. Nowe niemieckie imperium" Jakub Wiech nakreśla energetyczny plan dla Europy, jaki przygotowały Niemcy.

Reklama

Wedle strategii, to nasi zachodni sąsiedzi mieli być sercem systemu, który miał dystrybułować tani rosyjski surowiec na inne kraje Europy dzięki dwóm wielkim podmorskich gazociągom na Bałtyku - Nord Stream 1 i 2. "Drugą nogą" koncepcji miałą być energia odnawialna. Elektrownie atomowe miały być zwlaczane, aby nie zagrozić pozycji rosyjskiego gazu ziemnego.

Ten kuriozalny sojusz Rosji i Niemiec załamał się ostatecznie w 2022 r., gdy Władimir Putin postanowił najechać Ukrainę oraz zakręcić kurki głęboko uzależnionej (40 proc. importu w 2021 r.) od gazu z Rosji Europie. W tym także samym Niemcom, którym "wyłączył" Nord Stream 1. Później obie nitki wybuchły, ale to już temat na inną dyskusję.

Reklama

Zapraszamy do Sklepu Defence24, gdzie można zakupić zaktualizowane wydanie "Energiewende. Nowe niemieckie imperium" .


Jakub Wiech – prawnik, dziennikarz i publicysta, redaktor naczelny serwisu Energetyka24. Laureat nagrody Studencki Nobel w kategorii Dziennikarstwo i Literatura, nagrody w konkursie Platynowe Megawaty za najlepszą publikację o rynku energii elektrycznej oraz nagrody Dobry Dziennikarz 2021. Nominowany w konkursie MediaTory oraz do nagrody Grand Press w kategorii Dziennikarstwo Specjalistyczne. Stypendysta James S. Denton Transatlantic Fellowship. Autor książki „Globalne ocieplenie. Podręcznik dla Zielonej Prawicy".

Reklama

Komentarze (2)

  1. Chyżwar

    Ja bym chętnie posłuchał audiobooka, kto w Polsce Niemcom pomagał i "nic za to od nich nie wziął".

  2. bezreklam

    Ciekawe ze ostacznie to nie Rosja uzla gazu jako szantatrzy przeciwko UE a UE przeciwko Rosji

Reklama