Reklama

Wiadomości

Hub gazowy w Turcji. Ankara zapowiada wznowienie rozmów

Fot. Defence24.pl.

Moskwa i Ankara niebawem ponownie przystąpią do negocjacji ws. budowy zapowiadanego hubu gazowego. Rozmowy zostały przerwane z powodu niszczycielskiego trzęsienia ziemi na początku lutego na południu Turcji.

Reklama

Jak podaje agencja Ria Novosti powołująca się na anonimowe źródło, budowa hubu gazowego ma być dla Ankary priorytetem. Koszt projektu miał zostać wstępnie ustalony podczas delegacji, jednak aby w pełni go zrealizować, koniczne jest wyjaśnienie wszystkich szczegółów jak chociażby wielkość popytu i podaży surowca oraz określenie prac związanych z budową infrastruktury.

Reklama

Czytaj też

Reklama

W październiku 2022 roku Władimir Putin zaproponował utworzenie w Turcji hubu gazowego dla krajów europejskich w odpowiedzi na utracony wolumen tranzytu gazocągami Nord Stream. W grudniu poinformowano, że ​​prowadzone są prace przygotowawcze nad projektem. Dzięki jego realizacji Turcja stanie się ośrodkiem nie tylko dystrybucji, ale także sprzedaży surowców energetycznych, będących rynkiem zbytu dla rosyjskiego gazu.

Turecki minister energetyki Fatih Donmez przekazał, że hub gazowy w Turcji rozpocznie swoją pracę jeszcze w tym roku i będzie mieć możliwość dostarczać na zagraniczne, europejskie rynki ok. 30-40 mld m sześc. gazu rocznie, jednak w przyszłości potencjał dostaw może sięgać nawet 100 mld m sześc.

Reklama

Komentarze

    Reklama