Reklama

Wiadomości

Gaz-System podpisał umowy na projekt nowego gazociągu

Fot. Gaz-System

Gaz-System podpisał umowy na projektowanie gazociągu Wronów – Rozwadów Strachocina.

Reklama

Spółka zawarła z firmą ANTEA Polska S.A. dwie umowy na wykonanie dokumentacji projektowej i pełnienie nadzoru autorskiego na potrzeby budowy 247 km  gazociągu, który połączy tłocznię i węzeł we Wronowie z węzłem gazowym w Strachocinie.

Reklama

W zakresie projektowym budowa została podzielona na dwa zadania:

  • gazociąg Wronów – Rozwadów o długości ok. 107 km- gazociąg Rozwadów – Strachocina o długości ok. 140 km

Czytaj też

Wstępnie planowana trasa przechodzi przez obszar 12 powiatów w województwach lubelskim i podkarpackim. W ramach projektu zakłada się wybudowanie między innymi:

Reklama
  • połączenia z istniejącym systemem przesyłowym w rejonie węzła Rozwadów;- połączenia z istniejącym systemem przesyłowym w miejscowości Głuchów;- zespołu zaporowo-upustowego zlokalizowanego w pobliżu PMG w Husowie;- zespołu zaporowo-upustowego w pobliżu EC Stalowa Wola;- linii światłowodowej wzdłuż całej trasy.

Gazociąg o średnicy DN1000 będzie przystosowany do dwukierunkowego przesyłu paliwa gazowego z maksymalnym ciśnieniem roboczym 8,4 MPa. Zakończenie prac projektowych przewidywane jest w 2025 roku.

Mapa z trasą inwestycji
Autor. Gaz-System

Projektowany gazociąg jest elementem programu inwestycyjnego p.n. Korytarz Centrum-Wschód. Wraz z gazociągiem Gustorzyn – Wronów stanowić będzie główną magistralę przesyłową w centralnej i południowo – wschodniej Polsce, tworzącą dwukierunkowy gazowy szlak transportowy z Litwy, przez Polskę na Słowację, a w przyszłości sięgający również na Ukrainę. Dzięki temu możliwa będzie optymalizacja pracy systemu przesyłowego oraz zapewnienie bezpieczeństwa dostaw. Ta inwestycja wpisuje się także w koncepcję transformacji energetycznej poprzez rozwój krajowego rynku gazu ziemnego i zwiększenie możliwości przyłączania do sieci odbiorców przemysłowych, w tym wytwórców energii i ciepła. 

Inwestycja jest realizowana w oparciu o zapisy Ustawy z dnia 24 kwietnia 2009 r. o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu (tekst jednolity - Dz.U. z 2021 r., poz. 1836).

Gaz-System / Materiały prasowe

Reklama

Komentarze

    Reklama