Reklama

Wiadomości

Ernst: trzeba wrócić do rozmów z Rosją o uruchomieniu Nord Stream 2

Fot. spiegel.de

Deputowany niemieckiej postkomunistycznej partii Lewica Klaus Ernst ocenił w rozmowie z dziennikiem „Rheinische Post”, że sankcje wprowadzone wobec Rosji zawodzą, a Niemcy, pozostając przy nich, „strzelają sobie w stopę”. Przekonywał, że mimo wojny na Ukrainie trzeba rozmawiać z Rosją o uruchomieniu gazociągu Nord Stream 2, by zapobiec racjonowaniu gazu w kraju.

„Rząd federalny (w Berlinie) musi teraz zrobić wszystko, aby zapewnić dostawy energii. Trzeba rozmawiać z Rosją, pomimo wojny łamiącej prawo międzynarodowe, o oddaniu Nord Stream 2 do eksploatacji na określony czas, jeśli nie można zagwarantować dostaw gazu w inny sposób" – mówił Ernst.

„Przerwa w dostawach gazu mogłaby nieodwracalnie uszkodzić >przemysłowy kręgosłup< Niemiec" – dodał. Jego zdaniem działania podejmowane przez ministra gospodarki Roberta Habecka nie rozwiążą problemu, ponieważ „inne kraje nie są w stanie w pełni zrekompensować dostaw gazu" na poziomie porównywalnym z dostawami z Rosji.

Czytaj też

„Sankcje energetyczne nie działają. (...) Wręcz przeciwnie: sankcje energetyczne są korzystne dla Rosji. (...) Eksplozja cen surowców takich jak ropa i gaz sprawia, że Rosja zarabia na sprzedaży energii więcej niż wcześniej" – mówił Ernst.

Jak przekonuje polityk Lewicy, „utrzymywanie sankcji w ten sposób jest niemoralne", ponieważ „Rosja nadal dobrze zarabia na swoich surowcach, a nasi obywatele i nasza gospodarka cierpią z powodu całkowicie błędnej polityki sankcji". „Powinniśmy podejmować tylko takie środki, które naprawdę prowadzą do zakończenia wojny i nie krzywdzą naszych własnych obywateli" – podsumowuje Ernst.(PAP)

Źródło:PAP

Komentarze (1)

  1. rmarcin555

    Za chwilę podwyżki cen energii zaczną obalać rządy w Europie. A zima jeszcze przed nami. Energetyka cieplna mówi trzy cyfrowych podwyżkach.