• Partner główny
    Logo Orlen

Wiadomości

Będą nowe amerykańskie sankcje na Nord Stream 2? Republikanie zdeterminowani

Republikańscy kongresmeni wyrazili przekonanie, że Senat USA uchwali ustawę o sankcjach wobec gazociągu Nord Stream 2 - pisze Politico, powołując się na anonimowe źródło.

Jak zaznaczono, głosowanie w izbie wyższej nad projektem ustawy o sankcjach odbędzie się do 14 stycznia. Projekt przewiduje wprowadzenie sankcji w ciągu 15 dni od uchwalenia ustawy. Jeśli prezydent odmówi nałożenia sankcji, Kongres może to zrobić samodzielnie.

Ustawę przedstawił republikanin Ted Cruz. Wcześniej Demokraci zgodzili się rozważyć go w zamian za odmowę zablokowania kandydatów na 32 nominacje, wstępnie zaproponowane przez demokratycznego prezydenta Joe Bidena. Do uchwalenia dokumentu potrzeba 60 głosów - czyli biorąc pod uwagę fakt, że w izbie zasiada 50 senatorów z obu partii, wymagane jest poparcie co najmniej dziesięciu Demokratów.

„Wygramy to głosowanie przytłaczającą większością głosów" - powiedział starszy doradca republikańskiego senatora. Po zatwierdzeniu przez Senat projekt ustawy trafi do Izby Reprezentantów, a następnie - do podpisu Prezydenta, po czym wejdzie w życie.

Komentarze