Reklama

Gaz

Ważny europejski polityk: Potrzebujemy inwestycji w LNG, aby zmniejszyć zależność od Rosji

Fot. CC-BY-4.0: © European Union 2020 – Source: EP / European Parliament / Flickr
Fot. CC-BY-4.0: © European Union 2020 – Source: EP / European Parliament / Flickr

Szef Europejskiej Partii Ludowej w PE uważa, że UE powinna zainwestować w sektor LNG, aby uniezależnić się od Rosji i uniknąć zawirowań podobnych do tych, których doświadcza od kilku tygodni.

„Istnieje zrozumienie, że niezależność w zakresie dostaw energii jest ważnym celem Unii Europejskiej. Dlatego na przykład teraz potrzebujemy inwestycji w gaz skroplony, który możemy kupić na całym świecie i stać się bardziej niezależnymi od Putina” - oświadczył Manfred Weber w wywiadzie. Niemiec dodał, że Rosja wypełnia zobowiązania kontraktowe, ale nie podołała zadaniu związanemu ze zwiększeniem dostaw w kryzysowej sytuacji.

Reklama
Reklama

Szef frakcji EPP w PE zwrócił uwagę, że transformacja na technologie bardziej przyjazne klimatowi nie powinna odbywać się kosztem słabszych grup społecznych. Jego zdaniem UE powinna wykorzystać swoją pozycję, jako duży odbiorca, do wspólnego negocjowania cen nośników energii. Zaapelował także o szybkie zmniejszenie zależności od paliw kopalnych i przechodzenie na źródła odnawialne.

Przypomnijmy, że od połowy września notowania „błękitnego paliwa” w Europie oscylują w przedziale 1000 - 1900 dol., czyli poziomów jeszcze niedawno uważanych za prawie nieosiągalne.

Reklama

Komentarze (5)

 1. leming

  Przecież gazoporty w Europie mają dużą nadwyżkę mocy przesyłowej.A więc dlaczego nie kupujecie tego LNG ? Czy problemem jest cena tego LNG i jego braki na rynkach ? A kto sprzeda Europie taniej ?

  1. Szept

   Czy to możliwe że czołowi przywódcy UE nie mają pojęcia co się dzieje na rynkach energii a gazu w szczególności??? Że żyją w przekonaniu że to przez brak gazoportów brakuje gazu w Europie. Po takich wypowiedziach blado widzę przyszłość naszego kontynentu. Nie lubię amerykanów ale oni przynajmniej są realistami, w USA już odzywają się głosy żeby ograniczyć możliwości eksportu gazu, jeśli na rynku USA pojawią się dłuższe braki to taki zakaz zostanie wprowadzony.

  2. a

   Widocznie nie?

 2. Stary Grzyb

  Na razie, panie Weber, to potrzeba decyzji o współpracy transatlantyckiej (w tym o zakupach LNG z USA), zamiast realizowanej od lat decyzji o reaktywacji paktu Ribbentrop-Mołotow i finansowaniu niemieckimi pieniędzmi, w ramach schroederyzacji, modernizacji rosyjskiej armii.

  1. a

   a nie ma współpracy? tylko amerykanie olali Europę i gaz sprzedali tam, gdzie wyższe ceny? A prezydent USA i tak ci odpowie, że jest to sprawa firm a nie jego.

 3. Austriak

  Nie uzaleznicie sie! Rosja za dwa lata bedzie jedynym dostawca LNG do Europy. Jak wybudujecie dodatkjowe termkinale na LNG to Rosja bedzie mogla wam wiecej LNG sprzedawac. Na razie prawie cale LNG pozeraja Chiny i Japonia. W kolejce czekaja Indie, Pakistan i reszta Azji okolopacyficznej. Gaz rurowy przez NS1,2 i TRurecki potok to labedzi spiew. Reszta surowcow energetycznych z Rosji bedzie sprzedawana statkami. Tylko wegiel bedzie jeszcze po torach na kolkach.

  1. Katar, Usa i inni przestali dostarczać LNG do Polski? Poco pisać takie brednie?

  2. a

   tak a w jakiej części jest to gaz rosyjski? USA to olało Europę i gazu nie dostarcza Katar zresztą też zmniejszył dostawy

  3. Autor

   Norwegia, Nigeria, Ukraina*

 4. Austriak

  malych krajow nie stac na lepszy wegiel tylko na brunatny lub zaniczyszczony mialem a maja sie przestawiac na drogie wiatraki i droga fotowoltanike: takie Balkany, Pakistan, Indie, Ukraina, Moldawia itd. Panie Weber niedlugo mieszkancy Zaglebia Saary beda znow latac z kubelkami wegla jak za raichu w Zaglebiu Saary i w Walbrzychu. Biedaszyby! Niuech pan poczyta troche historii europejskiegpo bogactwa.

 5. No skąd

  Skąd niby te LNG? Teraz niema, to powinien wiedzieć ten niby polityk.

Reklama