Reklama

Gaz

W tym kraju ceny gazu wzrosły o 200% od początku roku

Fot. Canva.com
Fot. Canva.com

Holenderski Urząd Konsumentów (ACM) zapowiada przyspieszoną kontrolę bezpieczeństwa dostaw gazu i energii elektrycznej. Od początku 2021 roku cena za metr sześcienny gazu wzrosła już o 200 proc., a cena energii elektrycznej o 152 proc.

Podczas pandemii Covid-19 ceny energii spadły do niskiego poziomu, jednak wraz z szybkim ożywieniem gospodarczym obecnie ceny gwałtownie rosną.

Dziennik „NRC” przypomina, że w Holandii od 2019 r. nie upadła żadna firma z sektora energetycznego. Jednak fakt, iż w ubiegłym tygodniu trzy brytyjskie firmy energetyczne - Green Energy UK, Avro Energy i Green Supplier - złożyły wnioski o upadłość, spowodował zaniepokojenie holenderskiego regulatora.

Rzecznik Autoriteit Consument & Markt (ACM) poinformował we wtorek, że bezpieczeństwo dostaw gazu i prądu nie jest zagrożone, ale gwałtowny wzrost cen energii o miesiąc przyspieszy kontrolę sytuacji finansowej dostawców.

W ubiegłym tygodniu premier Mark Rutte poinformował, że jego gabinet przeznaczy 375 mln euro na zrekompensowanie gospodarstwom domowym wyższych rachunków za energię.

Reklama
Reklama

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama