Reklama

Gaz

W przyszłym roku Liban rozpocznie odwierty na Morzu Śródziemnym

Fot. duncan c/flickr.com
Fot. duncan c/flickr.com

Liban w 2019 r. rozpocznie odwierty na złożach ropy i gazu zlokalizowanych na terenie wyłącznej strefy ekonomicznej tego państwa na Morzu Śródziemnym – poinformował libański minister energetyki Cesar Abou Khalil.

„Odwierty rozpoznawcze rozpoczną się w 2019 r. Jeśli nie będą wykonywane komercyjne odwierty tak ja planujemy, będziemy kontynuować rozpoznanie kolejnych złóż, które potrwają dwa lub trzy lata, po czym rozpoczniemy wydobywanie ropy i gazu” – ogłosił minister energii i wody Libanu Cesar Abou Khalil w rozmowie rosyjską agencją Ria Novosti.

Zgodnie z zapowiedzią libańskiego ministra prace wydobywcze na Morzu Śródziemnym będą w pierwszej kolejności przeznaczone na zaspokojenie potrzeb wewnętrznego rynku. Abou Khalil zapewnił jednak, że Liban planuje także eksport surowców za granicę. „Liban nie jest ani naturalną wyspą, tak jak Cypr, ani polityczną, tak jak Izrael. Dlatego jesteśmy w stanie dotrzeć do Europy poprzez arabski gazociąg lub drogą morską, albo też przez Egipt” – zachwalał możliwości transportu węglowodorów z Libanu Abou Khalil.

Szef libańskiego resortu energetyki poinformował także, że wydawanie licencji na wydobycie surowców na Morzu Śródziemnym rozpocznie się od razu po zakończeniu komercyjnych odwiertów dokonanych na pierwszych odkrytych złożach. Wiadomość ta ma znaczenie także dla polskich spółek – podczas niedawnej wizyty premiera Mateusza Morawieckiego strona polska wyraziła zainteresowanie rozwojem projektów gazowych na libańskim szelfie i importem LNG z tego kraju za około trzy lata, gdy stanie się to możliwe.

 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama