Reklama

Gaz

USA znowu pobiły rekord - eksport LNG najwyższy w historii

Fot. Roy Luck / Flickr
Fot. Roy Luck / Flickr

Eksport skroplonego gazu ziemnego z USA osiągnął w grudniu najwyższy poziom w historii - informuje Energy Information Administration. Warto odnotować, że pobito tym samym poprzedni rekord, ustanowiony zaledwie miesiąc wcześniej.

„EIA szacuje, że Stany Zjednoczone eksportowały w grudniu 2020 roku 9,8 mld stóp sześciennych dziennie” - czytamy w najnowszym raporcie. Osiągnięty rezultat to w przybliżeniu ok. 277 - 280 mln m3/d. Oznacza to nie tylko wzrost o 0,4 mld ft3 / d w stosunku do listopada ub.r., ale również przebicie ustanowionego wówczas rekordu. 

Reklama
Reklama

Większa aktywność amerykańskich eksporterów jest ściśle związana ze wzrostem cen LNG w Euopie i Azji oraz drastycznym spadkiem temperatur w niektórych rejonach świata. Swoją rolę odegrały także nieplanowane przestoje u części „producentów” LNG.

W tym kontekście należy również przypomnieć, że doskonałe wyniki amerykańskiego przemysłu gazowniczego osiągane są pomimo poważnego ciosu z początku listopada ubiegłego roku. Francuska spółka Engie zrezygnowała wówczas z podpisania wartego 7 miliardów dolarów kontraktu na dostawy LNG. Oficjalnie został on porzucony z powodów środowiskowych, nieoficjalnie mówi się natomiast, że sprawa była mocno związana m.in. z sankcjami nałożonymi na projekt Nord Stream 2.

Reklama

Komentarze

    Reklama