• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

USA zamierzają wysłać w świat więcej LNG, niż wcześniej planowano

Fot. kees torn / Flickr
Fot. kees torn / Flickr

Departament Energii podniósł nieznacznie prognozy dotyczące eksportu amerykańskiego LNG w bieżącym roku.

Z najnowszego opracowania U.S. Energy Information Administration wynika, że eksport skroplonego gazu ziemnego z USA wyniesie w roku 2020 średnio 5,5 mld stóp sześciennych. To niewielki wzrost w stosunku do lipcowych prognoz, które mówiły o 5,4 mld ft 3  / dziennie.

Co ciekawe, zdaniem rządowych analityków w przyszłym roku wolumen ten ma wzrosnąć o ponad 30%, osiągając pułap 7,3 mld ft / dziennie.

Tymczasem w lipcu agencja Reutera informowała z kolei, że kolejni odbiorcy amerykańskiego LNG odwołują zaplanowane na wrzesień dostawy.  Źródła nie były wówczas zgodne co do dokładnej liczby anulowanych ładunków - wynosić miała ona od 15 do 26. Warto jednak zauważyć, że to wciąż wyraźnie mniej, niż w lipcu czy sierpniu (40-45).

Podstawowymi przyczynami rezygnacji z odbioru surowca są takie kwestie jak zapełnienie europejskich magazynów gazu, pandemia koronawirusa oraz notowania surowca. Większość anulowanych dostaw miała wyruszyć w świat z zakładów Cheniere Energy - Sabine Pass w Luizjanie i Corpus Christi w Teksasie - podało jedno ze źródeł, dodając, że to podobny schemat jak w poprzednich miesiącach.

Komentarze