Reklama

Gaz

USA rzucają wyzwanie Rosji: Eksport LNG najwyższy w historii

Fot kees torn / Flickr
Fot kees torn / Flickr

Eksport skroplonego gazu ziemnego z USA osiągnął najwyższy poziom w historii - poinformowała U.S. Energy Information Administration.

„EIA szacuje, że Stany Zjednoczone eksportowały w listopadzie 9,4 mld stóp sześciennych gazu dziennie, najwięcej w historii” - czytamy w raporcie.  Osiągnięty rezultat to w przybliżeniu ok. 270 mln m3/d.

Amerykanie spodziewają się dalszego wzrostu popytu na LNG. Będzie on spowodowany głównie mroźną zimą w Azji Północnej i Europie (przynajmniej wg. Prognoz) oraz zamknięciem elektrowni węglowych w Korei Południowej. W opinii analityków EIA może to zwiększyć zapotrzebowanie na gaz, wykorzystywany m.in. do produkcji energii elektrycznej.

W okresie grudzień - luty EIA prognozuje, że eksport LNG z USA będzie oscylować w okolicach 9,5 mld ft³. Średni wolumen dostaw w przyszłym roku ma ukształtować się na poziomie 8,5 mld ft³, a zatem 30% więcej niż w 2020 r.

Powyższe informacje interesująco korespondują z niedawnymi zapowiedziami Aleksandra Nowaka, ówczesnego ministra energetyki FR: "Rosja (…) będzie aktywnie zaangażowana w zaspokajanie światowego popytu na gaz skroplony (…) Do roku 2024 łączna wydajność naszych projektów przekroczy 68 milionów ton rocznie. W dłuższej perspektywie udział Rosji w światowym rynku LNG może sięgnąć 25%" - deklarował.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama