Reklama

Gaz

URE: przesył gazu polskim systemem w II kw. spadł o jedną trzecią

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

W II kwartale 2020 r. przesył gazu polskim systemem przesyłowym był o 32 proc. niższy niż w II kwartale 2019 r. - podał Urząd Regulacji Energetyki. Dostawy gazu spoza UE spadły o ponad 40 proc.

Zgodnie z danymi Regulatora, dostawy gazu poprzez terminal LNG wzrosły o 23 proc., w porównaniu z II kwartałem zeszłego roku. O 3,7 proc. wzrosły dostawy gazu rurociągami z UE, a dostawy spoza UE - spadły o 43,3 proc.

Na rynkach spot i terminowym gazu na Towarowej Giełdzie Energii podaż przekraczała popyt - średni wolumen ofert sprzedaży gazu przekraczał średni wolumen ofert zakupu. Średnie ceny gazu dostarczonego w wyniku realizacji kontraktów zawartych na rynku spot wyniosły 35,5 zł za MWh dla rynku dnia bieżącego, oraz 33,78 zł za MWh dla rynku dnia następnego. Tymczasem dostawy z rynku forward - instrumentów terminowych były realizowane średnio po 79,67 zł za MWh. W I kwartale 2020 r. średnie tych cen wynosiły odpowiednio 52,82 zł za MWh, 53,11 zł za MWh, oraz 89,90 zł za MWh przy wolumenach obrotu wyższych o ok. połowę.

Średnia cena gazu dostarczonego w wyniku realizacji transakcji zawartych na TGE wyniosła nieco ponad 71 zł za MWh, a w wyniku transakcji pozagiełdowych (OTC) - niecałe 63 zł za MWh. W I kwartale średnie te wynosiły odpowiednio nieco ponad 84 i 86 zł za MWh.

Źródło:
PAP

Komentarze