Reklama

Gaz

URE: nowa, niższa taryfa na gazociągu jamalskim weszła w życie

Fot. Europol Gaz
Fot. Europol Gaz

Nowa, niższa o 15,4 proc. taryfa za przesył gazu gazociągiem jamalskim przez spółkę EuRoPol GAZ weszła w życie. Jak poinformował Urząd Regulacji Energetyki, to konsekwencja oddalenia przez sąd apelacyjny zażalenia EuRoPol Gazu na decyzję sądu antymonopolowego.

Jak poinformował w poniedziałek URE, w piątek 23 kwietnia warszawski Sąd Apelacyjny oddalił zażalenie EuRoPol Gazu na postanowienie Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK) z 4 stycznia 2021 r. Ta z kolei decyzja umarzała postępowanie ws. odwołania od decyzji Prezesa URE z czerwca 2020 r. ws. zatwierdzenia taryfy EuRoPol Gazu na 2021 r.

Jak przypominał Urząd, SOKiK podjął decyzję o umorzeniu postępowania w konsekwencji złożenia przez SGT EuRoPol Gaz S.A. oświadczenia o cofnięciu odwołania ze zrzeczeniem się roszczenia.

Konsekwencją piątkowej decyzji SA jest wejście w życie nowej taryfy.

EuRoPol Gaz jest właścicielem polskiej części gazociągu tranzytowego Jamał-Europa. Spółka świadczy usługę przesyłową na podstawie koncesji wydanej przez Prezesa URE na okres do 31 grudnia 2025 roku.

Funkcję operatora na tym gazociągu, na mocy decyzji Prezesa URE, pełni Gaz-System, w którego dyspozycji - po wygaśnięciu w maju 2020 r. jednego z dwóch tzw. kontraktów historycznych - pozostaje ponad 90 proc. mocy przesyłowych gazociągu.

Reklama
Reklama

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama