• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Ukraina: Tranzyt rosyjskiego gazu może zmniejszyć się o 15 mld m3

Fot. www.kremlin.ru
Fot. www.kremlin.ru

Uruchomienie drugiej nitki Turkish Stream może zmniejszyć tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę o 15 mld m3 rocznie - poinformował Siergiej Makogon, szef ukraińskiego operatora systemu przesyłowego.

„Jeżeli w przyszłym roku zostanie zbudowana i uruchomiona druga nitka Turkish Stream, to możliwe, że utracone zostanie kolejne 15 mld m3 tranzytu” - mówił Makogon. Jego zdaniem Węgry będą mogły wtedy przestawić się na odbiór surowca przez TS.

Ukraiński operator poinformował również, że w okresie styczeń-czerwiec br. tranzyt rosyjskiego gazu wyniósł 24,9 mld m3, czyli o 45% mniej niż w analogicznym czasie ubiegłego roku.

W związku z tym obniżono prognozę na bieżący rok. Zdaniem Makogona tranzyt wyniesie ok. 52-55 mld - wcześniej szacowano 55-57 mld ml3, natomiast zarezerwowana przepustowość to 65 mld m3.

Projekt Turkish Stream obejmuje dwie nitki o przepustowości 15,75 mld m3 każda. Pierwsza służyć ma zaopatrywaniu w surowiec klientów tureckich, druga pozwoli przekierować ze szlaku ukraińskiego część dostaw do Europy Południowej i Południowo-Wschodniej.

Komentarze