Ukraina: 30% gazu w podziemnych magazynach należy do zagranicznych klientów

22 kwietnia 2021, 16:34
EC2B2387
Fot. www.utg.ua

Około 30% gazu znajdującego się w podziemnych magazynach gazu na terytorium Ukrainy należy do zagranicznych klientów - poinformował wiceszef Naftohazu.

„W ciągu ostatnich dwóch lat pozyskaliśmy do magazynowania gazu w ukraińskich PMG czołowych graczy” - oświadczył Siergiej Pereloma. „Na początku 2019 wolumeny magazynowane u nas przez nierezydentów oscylowały na poziomie błędu matematycznego. W bieżący sezon grzewczy weszliśmy z 10 mld m3 gazu, który należał do obcokrajowców, a teraz, pod koniec sezonu, połowa tych rezerw - prawie 5 mld m3 - pozostaje w magazynach na Ukrainie” - dodał.

Reklama
Reklama

„Błękitne paliwo” na Ukrainie przechowują obecnie podmioty z 26 krajów Europy, Azji oraz Ameryki Północnej. W 2021 na usługi naszych wschodnich sąsiadów zdecydowali się także przedstawiciele Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Singapuru oraz Hongkongu.

Zdaniem menadżera kluczowymi czynnikami wpływającymi na przyciągnięcie zagranicznych klientów, były m.in. korzystne taryfy, kwestie celne (związane z częściowym wstrzymaniem opłat) oraz ułatwienia w zakresie transportu krótkodystansowego (chodzi tutaj głównie o specjalną taryfę za transport gazu od granicy do PMG). 

KomentarzeLiczba komentarzy: 5
.
czwartek, 22 kwietnia 2021, 23:31

Ukraina w około 70 % należy do zagranicznych klientów. Że w 80%?Być może.

rob ercik
czwartek, 22 kwietnia 2021, 19:46

Sukces

Europejczyk z Alp
niedziela, 25 kwietnia 2021, 14:20

Niech sie ciesza juz niedlugo. Juz niedlugo skonczy sie tranzyt to Ruscy wogole na Ukraine nie beda sprzedawac gazu ani ropy. Zapotrzebowanie na gaz rosnie w Azji wraz z jego cenami. Bedzie musiala Ukraina kupowac gaz u USA i ciagnac statkami. A jak sie Rosjanie wkurza za zatrzymywanie wody dla Krymu to na Dnieprze wyplywajacym w Rosji pobuduja zapore i na dnie Dniepru bedzie mozna wyscigi samochodowe urzadzac i stana wszystkie elektrownie wodne i atomowe nie beda mialy schladzania.

pardą
środa, 28 kwietnia 2021, 18:47

Wiesz jakie środki finansowe Rosja musiałaby wypuścić aby taka tama zaistniała? Nie mówiąc już o konsekwencjach środowiskowych? Dniepr to nie Wisła z szerokością 500-600m, na wysokości Kijowa ma 2km a jest to zwężenie tej rzeki.

red
sobota, 1 maja 2021, 12:47

A Chiny budują jeszcze większe tamy , da się a środowisko się dostosuje .

Tweets Energetyka24