Reklama

Gaz

Ukraina: 30% gazu w podziemnych magazynach należy do zagranicznych klientów

Fot. www.utg.ua
Fot. www.utg.ua

Około 30% gazu znajdującego się w podziemnych magazynach gazu na terytorium Ukrainy należy do zagranicznych klientów - poinformował wiceszef Naftohazu.

„W ciągu ostatnich dwóch lat pozyskaliśmy do magazynowania gazu w ukraińskich PMG czołowych graczy” - oświadczył Siergiej Pereloma. „Na początku 2019 wolumeny magazynowane u nas przez nierezydentów oscylowały na poziomie błędu matematycznego. W bieżący sezon grzewczy weszliśmy z 10 mld m3 gazu, który należał do obcokrajowców, a teraz, pod koniec sezonu, połowa tych rezerw - prawie 5 mld m3 - pozostaje w magazynach na Ukrainie” - dodał.

Reklama
Reklama

„Błękitne paliwo” na Ukrainie przechowują obecnie podmioty z 26 krajów Europy, Azji oraz Ameryki Północnej. W 2021 na usługi naszych wschodnich sąsiadów zdecydowali się także przedstawiciele Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Singapuru oraz Hongkongu.

Zdaniem menadżera kluczowymi czynnikami wpływającymi na przyciągnięcie zagranicznych klientów, były m.in. korzystne taryfy, kwestie celne (związane z częściowym wstrzymaniem opłat) oraz ułatwienia w zakresie transportu krótkodystansowego (chodzi tutaj głównie o specjalną taryfę za transport gazu od granicy do PMG). 

Reklama

Komentarze

    Reklama