Reklama

Gaz

UE potwierdziła termin kolejnych rozmów o tranzycie gazu z Rosją i Ukrainą

Fot.: mpe.kmu.gov.ua
Fot.: mpe.kmu.gov.ua

Komisarz ds. Unii Energetycznej Maroš Šefčovič potwierdził termin kolejnej rundy rozmów trójstronnych na temat przyszłości tranzytu gazu przez terytorium Ukrainy.

„Osobiście postaram się o to, żeby długoterminowy tranzyt gazu przez Ukrainę został zachowany. Chcę Was również poinformować o tym, że rozmowy trójstronne między Federacją Rosyjską, Ukrainą i UE zostaną wznowione już we wrześniu” – powiedział Šefčovič na sesji Parlementu Europejskiego w Strasburgu.

Przed negocjacjami o przyszłości tranzytu stanowiska stron są rozbieżne. Ukraiński koncern Naftohaz sygnalizował, że interesuje go długoterminowa umowa na tranzyt dużych ilości surowca w oparciu o prawo europejskie. Gazprom chce zawrzeć kontrakt na krótki czas, by móc ukończyć budowane gazociągi. Jednym z punktów spornych w negocjacjach jest także decyzja sądu arbitrażowego w Sztokholmie, który nakazał Gazpromowi wypłatę 2,6 mld USD na rzecz Naftohazu. Gazprom w styczniu proponował porozumienie stron i rezygnację ze wzajemnych pretensji, na co strona ukraińska się nie zgadza.

Komentarze