• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Trump: Zakup LNG przez Chiny sposobem na zakończenie sporu handlowego

Fot.: White House
Fot.: White House

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zasugerował, że rozwiązaniem problemu olbrzymiego deficytu handlowego między USA a Chinami będzie zwiększenie zakupów LNG od amerykańskich dostawców.

Trump podpisał w czwartek decyzję o ustanowieniu 25% ceł na ponad 1300 dóbr importowych z Chin, o wartości około 60 mld $. W czasie spotkania z dziennikarzami prezydent zasugerował, iż jednym z rozwiązań tego kryzysu w gospodarczych relacjach z Państwem Środka będzie zwiększenie importu amerykańskiego gazu ziemnego kosztem dostaw z innych części świata, przede wszystkim z Rosji. 

Cel ten może być trudny do osiągnięcia, jako że już dziś Chiny są 3. największym importerem amerykańskiego LNG, za Meksykiem i Koreą Południową. Według podpisanego w lutym kontraktu, China National Petroleum Corp. będzie kupować do 2043 roku 1,2 mln ton LNG rocznie. Maksymalna wartość dodatkowych zakupów Pekina w Stanach Zjednoczonych mogą sięgać jedynie 13,5 mld $ do 2030 roku, czyli 4 krotnie mniej niż koszt sankcji ustanowionych przez prezydenta USA. 

Komentarze