• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Trump: Niemcy płacą Rosji miliardy za energię, a my mamy ich przed nią bronić?

Fot. Michael Vadon/CC-BY-SA-4.0
Fot. Michael Vadon/CC-BY-SA-4.0

Prezydent Donald Trump skomentował swoją decyzję o wycofaniu części wojsk USA z Niemiec. Jako jeden z powodów podał to, że Berlin płaci Moskwie duże kwoty za surowce energetyczne, a od Stanów Zjednoczonych wymaga ochrony przed Rosją.

Jak podał portal The Hill, Donald Trump skomentował swoją decyzję o wycofaniu części wojsk USA z Niemiec krytykując Berlin za brak zaangażowania finansowego w swoją obronę.

„Niemcy zalegają z opłatami na rzecz NATO (…). To są kwoty sięgające miliardów dolarów, wynikające z długoletnich zaległości” - powiedział prezydent USA.

Trump wytknął też Niemcom, że blisko współpracują z Rosją na polu energetycznym, choć przecież to właśnie m.in. przed państwem Władimira Putina NATO ma bronić RFN. „Dlaczego Niemcy płacą Rosji miliardy dolarów za energię, a my mamy potem bronić Niemców przed Rosją? Jak taki układ ma działać? To nie zadziała” - stwierdził gospodarz Białego Domu.

Prezydent USA wymienił również niesprawiedliwe ułożenie obecnych relacji z Niemcami. „Nasi żołnierze w RFN to są dobrze opłaceni żołnierze, żyją w Niemczech, wydają tam dużo pieniędzy. Niemcy traktują nas źle w stosunkach handlowych, nie jestem zadowolony (…). Tracimy na handlu z Niemcami, tracimy na NATO przez Niemców” - zaznaczył.

Komentarze