Reklama

Gaz

Trójstronne rozmowy o tranzycie gazu przez Ukrainę odbędą się na początku lipca

Fot.: Komisja Europejska
Fot.: Komisja Europejska

Negocjacje dotyczące tranzytu rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy w formacie trójstronnym (Ukraina, Rosja, UE) odbędą się na początku lipca – poinformował komisarz ds. unii energetycznej Maroš Šefčovič.

Dokładna data rozmów nie została jeszcze ustalona. O swoim zamiarze udziału w negocjacjach UE ogłosiła jeszcze w marcu, gdy Gazprom w trybie jednostronnym zerwał wszystkie umowy z ukraińskim Naftohazem.

Przedmiotem rozmów miałaby być przyszłość tranzytu rosyjskiego gazu przez ukraińskie terytorium po wygaśnięciu umowy tranzytowej 31 grudnia 2019 roku.

"To jest priorytet, co do którego panuje ogólnoeuropejski konsensus" - stwierdził na temat utrzymania tranzytu przez terytorium Ukrainy Šefčovič. "Mamy 100% konsensus co do tego, że tranzyt powinien zostać utrzymany w okresie po 2019 roku" - dodał.

Dla strony ukraińskiej utrzymanie tranzytu ma kluczowe znaczenie z uwagi na dochody budżetowe jakie czerpie z tego tytułu. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że tranzyt o wartości przynajmniej 40 mld m3 rocznie jest niezbędny dla utrzymania ukraińskiego systemu przesyłowego w obecnym kształcie, bez demontażu lub konserwacji części gazociągów przesyłowych.

Reuters / UNIAN

Reklama

Komentarze

    Reklama