• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Trójstronne rozmowy o tranzycie gazu przez Ukrainę odbędą się 17 lipca

Fot.: Flickr
Fot.: Flickr

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. Unii Energetycznej Maroš Šefčovič ogłosił, że trójstronne rozmowy na temat tranzytu rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy z udziałem przedstawicieli UE, Rosji i Ukrainy odbędą się 17 lipca.

„(W rozmowach – red.) wezmą udział tak przedstawiciele zainteresowanych rządów, jak i podmiotów komercyjnych. Naszym celem jest opracowanie długoterminowej agendy oraz metod działania” – wyjaśnił Šefčovič w swoim komunikacie opublikowanym na stronie Komisji Europejskiej.

„Czekają nas skomplikowane  i trudne negocjacje, co wymaga od nas pełnej uwagi i konstruktywnego zaangażowania” – ocenił.

Celem negocjacji jest opracowanie formuły przesyłu gazu po zakończeniu obowiązującego kontraktu, co nastąpi 31 grudnia 2019 roku. Strona rosyjska zapowiada, że budowa Nord Stream 2 i Turkish Stream pozwoli jej całkowicie zrezygnować z tranzytu gazu przez Ukrainę. Dla Kijowa przedłużenie kontraktu jest natomiast kluczowe, z uwagi na dochody budżetowe z tytułu opłat tranzytowych, które obecnie wynoszą ok. 2 mld euro rocznie.

Komentarze