• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Tłocznia gazu Gustorzyn z pozwoleniem na budowę. "Ważny element Baltic Pipe"

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Wojewoda kujawsko-pomorski wydał pozwolenie na budowę tłoczni gazu w Gustorzynie - poinformował w poniedziałek operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System.

Jak podkreśliła spółka, tłocznia ta będzie jedyną, wybudowaną od podstaw w ramach projektu Baltic Pipe.

Jak podkreślił operator, tłocznia Gustorzyn, ze względu na centralne położenie w systemie gazowym sterować będzie przepływem gazu w środkowej Polsce. Nowa tłocznia jest budowana nie tylko dla potrzeb transportu gazu w ramach projektu Baltic Pipe, ale również w kontekście przyszłego interkonektora Polska-Litwa - zaznaczył Gaz-System.

"Polski system przesyłowy zostanie wzmocniony o nowoczesny obiekt - Tłocznię Gazu w Gustorzynie, która stanie się kluczowym elementem zapewniającym przesył gazu w stronę aglomeracji warszawskiej, Litwy oraz w kierunku południowo-wschodnim kraju" – podkreślił prezes Gaz-Systemu, cytowany w komunikacie.

Operator poinformował też, że projekt budowlany zatwierdzony przez wojewodę zakłada realizację inwestycji w dwóch etapach. Etap I obejmuje rozbudowę i budowę instalacji na terenie węzła przesyłowego i budowę tłoczni gazu Gustorzyn wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Etap II inwestycji obejmuje rozbudowę tłoczni o kolejny zespół agregatów sprężarkowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

Źródło:
PAP

Komentarze