Reklama

Gaz

Theresa May: UE omówi sprawę gazociągu Nord Stream 2 w czerwcu

Fot. Number 10/Flickr.com
Fot. Number 10/Flickr.com

Premier Wielkiej Brytani Theresa May stwierdziła, że możliwe jest omówienie tematu realizacji gazociągu Nord Stream 2 w trakcie najbliższego szczytu Unii Europejskiej w czerwcu br. Do tego czasu szefowie dyplomacji krajów unijnych mają przygotować swoje stanowisko w tej sprawie.

„Sprawa gazociągu Nord Stream 2 nie była omawiana podczas szczytu UE" – przyznała Theresa May po zakończeniu spotkania szczytu UE-Turcja, który odbył się poniedziałek w Warnie. Jednocześnie zapowiedziała, że temat ten może pojawić się na następnym spotkaniu przedstawicieli krajów Unii. „Zwróciliśmy się do szefów MSZ państw UE o sprawdzenie, jakie problemy w związku z tym gazociągiem powinny zostać podjęte na kolejnym szczycie w czerwcu".

Projekt Nord Stream 2 przewiduje budowę dwóch nitek magistrali gazowej z Rosji do Niemiec po dnie Morza Bałtyckiego z pominięciem krajów tranzytowych. Gazociąg o łącznej przepustowości 55 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie ma zostać oddany do użytku w 2019 roku. Zgodnie z pierwotnymi założeniami nitki gazociągu miały przebiegać na długości ok. 50 km na wodach terytorialnych Danii na południe od wyspy Bornholm.

Reklama

Komentarze

    Reklama