Reklama

Gaz

Tchórzewski: decyzja Sądu UE ws. gazociągu Opal jest dowodem na zasadność polskich zarzutów

Decyzja Sądu UE jest dowodem na zasadność polskich zarzutów i skuteczność polskiej administracji - napisał na Twitterze minister energii Krzysztof Tchórzewski. Minister wyraził także uznanie dla rządów Litwy i Łotwy, które poparły Polskę w tej sprawie.

"Gazociąg Opal jest przedłużeniem Nord Stream na terytorium Unii Europejskiej. Komisja Europejska wydała decyzję przyznająca Gazpromowi pełną przepustowość na tym gazociągu. Ta decyzja została zaskarżona przez Polskę, przy wsparciu Litwy i Łotwy. Sąd Europejski przyznał nam rację i ta decyzja Komisji Europejskiej została uchylona. Dzięki temu utrzymane jest bezpieczeństwo energetyczne nie tylko Polski, ale także Ukrainy, której gazociąg mógłby być wyłączony w sytuacji pełnego objęcia Opalu przez Gazprom. Jest to słuszna decyzja Sądu Europejskiego" - powiedział w nagraniu zamieszczonym na Twitterze minister energii Krzysztof Tchórzewski. 

TSUE wydał korzystny dla Polski wyrok ws. korzystania przez Gazprom z gazociągu Opal. Sąd uchylił decyzję KE dającą rosyjskiemu koncernowi prawo korzystania z gazociągu w 100 proc. - poinformowało wcześniej we wtorek na Twitterze Ministerstwo Energii. 

Resort energii przypomniał, że gazociąg Opal znajduję się na terenie Niemiec i jest odnogą gazociągu Nord Stream I.(PAP)

Źródło:PAP

Komentarze