Reklama

Gaz

Szwajcaria przygotowuje się na niedobory gazu

Autor. Martin Abegglen / Flickr

Kryzys energetyczny oraz jego konsekwencje nie omijają nawet tych krajów, które uznawane są za bogatsze od innych. Szwajcarskie ministerstwo gospodarki zaprezentowało projekt rozporządzenia, który przewiduje m.in. możliwość ograniczenia temperatury w pomieszczeniach.

Reklama

Dokument głosi, że temperatura w budynkach ogrzewanych gazem może zostać ograniczona do 20 stopni Celsjusza. Za jej utrzymywanie na właściwym poziomie odpowiadać mają najemcy (jeśli mogą samodzielnie regulować) oraz właściciele nieruchomości.

Reklama

Pod koniec stycznia przyszłego roku ministerstwo zajmie stanowisko ws. ewentualnego wprowadzenia kar pieniężnych dla osób naruszających przepisy.

Projekt przewiduje również zakaz ogrzewania nieużywanych pomieszczeń, takich jak baseny, łaźnie czy sauny. Możliwe są także limity zużycia „błękitnego paliwa”.

Reklama

Resort podkreśla jednak, że przedłożone rozwiązania to instrumenty, z których rząd będzie mógł skorzystać, jeśli dojdzie do niedoborów surowca.

Przypomnijmy, że we wrześniu 2022 roku „Neue Zürcher Zeitung” informował, że zużycie gazu ziemnego w Szwajcarii za poprzednie dwa miesiące padło o ok. 20%.

Reklama

Komentarze

    Reklama