Reklama

Gaz

Szef MSZ Rosji: Doceniamy wsparcie Niemiec dla Nord Stream 2

Fot. The Official CTBTO Photostream / Flickr
Fot. The Official CTBTO Photostream / Flickr

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow wyraził we wtorek przekonanie, że projekt gazociągu Nord Stream 2 zostanie ukończony i że nastąpi to „w najbliższym czasie”. Ławrow mówił o tym na spotkaniu w Moskwie z szefem dyplomacji Niemiec Heiko Maasem.

Rosyjski minister powiedział, że uczestnicy z Rosji i Niemiec "nastawieni są na ukończenie projektu". Dodał następnie: "jak rozumiem, są podstawy, by uważać, że zostanie to uczynione w najbliższym czasie".

"Doceniamy pryncypialne stanowisko Berlina, który popiera tę inicjatywę" - powiedział Ławrow, odnosząc się do Nord Stream 2 i zapewnił, że inicjatywa ta jest "wyłącznie komercyjna".

Nieco mniej entuzjazmu wobec przyszłości kontrowersyjnego gazociągu przejawia jedna ze spółek zaangażowanych finansowo w jego budowę. 

„Wraz z intensyfikacją wysiłków USA w zakresie sankcji przeciwko projektowi Nord Stream 2 rośnie prawdopodobieństwo opóźnienia lub nieukończenia budowy rurociągu” - czytamy w raporcie spółki za pierwsze półrocze 2020 r., cytowanym przez agencję Reutera.

Nieco wcześniej w komunikacie przesłanym mediom Uniper poinformował, że prowadzi intensywne konsultacje dotyczące nowych obostrzeń. Nie podano jednak więcej szczegółów na ten temat, powołując się na poufność negocjacji. Ostrze krytyki zostało skierowane w stronę Waszyngtonu: „Uniper żałuje, że Stany Zjednoczone nadal próbują zatrzymać ważny projekt infrastrukturalny, który naszym zdaniem jest istotny dla bezpieczeństwa energetycznego Europy. To wyraźna ingerencja w suwerenność Europy”.

(własne / PAP)

Reklama

Komentarze (3)

 1. klawiatura

  No, i dzięki naszej świetnej polityce znowu mamy wokół wrogów, a sojusznika nie wiadomo gdzie, to znaczy nam się wydaje, że mamy sojusznika. W tym kraju nic się nie zmieniło, takie geny.

  1. Ukulele

   To prawda po co wam był ten Krym? Po co Gruzja po co Donbas? Po co wam to było. Może faktycznie takie geny

 2. Pamiętliwy

  Europa nie potrzebuje więcej gazu z rosji aktualne gazociągi w zupełności wystarczają.

 3. GB

  Rosja nie ma jednostek aby ukończyć gazociąg, a zachodnie firmy to się trzymają od NS2 z daleka. Co więcej póki co to nawet rosyjskie firmy, typu dzierżawca barki Fortuna, wycofują się z projektu. Jak widać nie ma sprzeciwu Danii, a projekt stoi i to w najlepszym do jego ukończenia okresie bo w lecie. Tylko złagodzenie amerykańskich sankcji może pozwolić na ukończenie gazociągu, ale Amerykanie nie myślą łagodzić sankcje tylko jeszcze je zaostrzyć. Jak się Niemcy nie dogadają z USA, a jak widać nie mają jakichś poważnych argumentów to NS2 nie zostanie ukończony.

Reklama