Reklama

Gaz

Szczerski: energetyka jednym z tematów spotkania Duda-Trump

Fot.  Fot. Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland / Flickr
Fot. Fot. Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland / Flickr

Polsko-amerykańska współpraca gospodarcza, zaangażowanie USA w Inicjatywę Trójmorza (m.in. na płaszczyźnie energetycznej) i zwiększona obecność wojskowa Waszyngtonu w Polsce będą tematami rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Donaldem Trumpem - powiedział w piątek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Szczerski poinformował wcześniej, że prezydent Andrzej Duda oraz pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda otrzymali oficjalne zaproszenie do złożenia wizyty w Białym Domu w czerwcu. Jak mówił, datę poda Biały Dom, ale zapewne odbędzie się ona po 10 czerwca.

Szef gabinetu prezydenta RP pytany o tematy rozmowy Duda-Trump powiedział, że będzie to "kwestie Trójmorza i amerykańskiej obecności biznesowej w infrastrukturze energetycznej, transportowej, telekomunikacyjnej krajów naszego regionu, ale także dwustronna współpraca energetyczna i biznesowa polsko-amerykańska".

"Oczywistym tematem rozmowy jest także kwestia wojskowej obecności amerykańskiej w Polsce. Te rozmowy się toczą, chcielibyśmy, żeby je skonkludować w ciągu kilku najbliższych miesięcy tak, aby można było ogłosić model zwiększonej amerykańskiej (wojskowej - PAP) obecności w Polce i harmonogram wdrażania" - poinformował prezydencki minister.

Jak dodał, tematem rozmowy prezydentów będzie też problematyka międzynarodowa.

jw/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama