Reklama

Gaz

Suski dla E24: zmierzamy w kierunku zróżnicowanego miksu energetycznego

Fot. Facebook
Fot. Facebook

W Warszawie podpisano porozumienie dotyczące przyłączenia Elektrowni Kozienice do sieci przesyłowej Gaz-System. – UE oczekuje, aby podążać w kierunku mniej emisyjnych technologii – mówił szef komisji energii Marek Suski.

W uroczystości wzięli udział minister Piotr Naimski oraz przewodniczący komisji ds. energii Marek Suski. Porozumienie podpisali wiceprezesi Gaz-System, Tomasz Suwak i Artur Zawartko oraz wiceprezes Enea Wytwarzanie Jan Mazurkiewicz.

Umowa obejmuje wykonanie dokumentacji technicznej wraz z pozwoleniami administracyjnymi niezbędnymi do przyłączenia Elektrowni Kozienice do sieci przesyłowej Gaz-System. Gaz do elektrowni będzie dostarczany z gazociągu Gustrzyn-Wronów. Zgodnie z porozumieniem podpisanie umowy nastąpi w 2023 roku. 

Marek Suski stwierdził w rozmowie z Energetyka24.com, że podpisana umowa wpisuje się w oczekiwania Unii Europejskiej. "W ramach Unii Europejskiej rzeczywiście jest taki trend, że obniżamy emisję CO2. Polska jest bardzo krytykowana ze względu na to, że nasza energetyka jest oparta na węglu i przez wiele lat z energetyki węglowej nie będziemy mogli zrezygnować (…) podążamy również w kierunku modernizacji gospodarki i spełnianiu wymogów unijnych" – stwierdził szef sejmowej komisji ds. energii i skarbu państwa.

"Wiemy, że gaz na jedną jednostkę energii emituje znacznie mniej CO2 niż węgiel, a jest to oczekiwane przez UE, aby podążać w kierunku mniej emisyjnych technologii" – dodał.

"Zmierzamy w kierunku różnicowania oraz zielonych źródeł - energetyka wiatrowa, solarna czy elektrownie wodne będą jednym z komponentów, natomiast elektrownie gazowe mają jedną przewagę nad tymi opartymi o źródła naturalne- tutaj można regulować dość szybko zwiększanie lub zmniejszanie produkcji energii elektrycznej" – skonstatował.  

Reklama

Komentarze

    Reklama