• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Saudi Aramco ogłosiło odkrycie nowego złoża ropy i gazu

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Państwowa firma naftowa Arabii Saudyjskiej odkryła dwa nowe złoża ropy i gazu w północnej części kraju - podała Saudyjska Agencja Prasowa , powołując się na ministra energetyki Abdulaziza bin Salmana. 

Wielkość złóż nie została jeszcze dokładnie ustalona, ale oba te pola już produkują gaz, kondensaty i ropę. Jedno z pól, Hadabat Al-Hajara, tłoczy codziennie 16 milionów m3 gazu oraz 1944 baryłek kondensatu, a drugie, Abraq at-Tulul, produkuje około 3000 baryłek ropy dziennie oraz 49000 baryłek kondensatu dziennie i 1,1 mln m3 gazu.

Arabia Saudyjska - ani jakikolwiek inny producent - nie potrzebuje obecnie większej produkcji ropy naftowej, ale zdaniem analityków te dwa nowe znaleziska mogą przyczynić się do produkcji węglowodorów innych niż ropa, do czego Królestwo dąży w ramach swoich wysiłków na rzecz dywersyfikacji. 

Duża część ropy produkowanej przez Aramco jest wykorzystywana lokalnie do wytwarzania energii, a firma - i rząd - próbują to zmniejszyć, zastępując ropę gazem. Aby to osiągnąć, produkcja gazu musi wzrosnąć.

Co więcej, przejście na gaz uwolniłoby więcej ropy na eksport. Tak planowali rządzący w Rijadzie przed pandemią, która puściła z dymem rynek ropy. Arabia Saudyjska jest siódmym co do wielkości rynkiem gazu ziemnego na świecie, według Aramco, które jest jedynym dostawcą tego surowca na rynku lokalnym.

Arabia Saudyjska miała w 2017 r. około 8,58 bln metrów sześciennych gazu ziemnego w rezerwach, co stanowi 4% globalnej całości i czyni Królestwo piątym największym na świecie posiadaczem rezerw tego surowca. 

Według Worldometers ilość ta wystarczy na 79 lat przy obecnych poziomach zużycia Królestwa, które średnio wynoszą 3,614 mld m3 rocznie. To sprawia, że ​​bliźniacze odkrycie na północy jest tym ważniejsze dla ambicji gazowych Arabii Saudyjskiej.

Komentarze