Reklama

Gaz

Sasin: gaz na giełdach europejskich zdrożał o 941 proc.

Fot. gov.pl/MAP
Fot. gov.pl/MAP

O 941 proc. zdrożał gaz na giełdach europejskich, na których musi się zaopatrywać Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo - mówił w środę w Sejmie wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że PGNiG nie podniosło ceny i dziś „niweluje te podwyżki własnymi staraniami”.

Na początku środowego posiedzenia Sejmu Krzysztof Paszyk z Koalicji Polskiej mówił o podwyżkach cen gazu. Jako przykład podał dwie gminy z Wielkopolski: Tarnowo Podgórne i Kaźmierz. Media kilka dni temu pisały, że w gminach tych ceny gazu ziemnego dostarczanego przez spółkę G.EN. Gaz Energia wzrosły o ok. 170 proc.

"Paliwo 6 zł i drożeje. Panie premierze Sasin, ten pana prąd niestety ciągle drogi" - mówił z mównicy poseł Paszyk. Wskazał także na podwyżkę nawozów sztucznych dla rolników. "Tak nie może być. Dlatego wniosek formalny o przerwę i rzetelną informację rządu na temat podejmowanych kroków przeciwko drożyźnie, która zalewa Polskę" - wskazywał Paszyk.

W reakcji na te słowa, głos zabrał Sasin. "Jeśli pan mówi dziś o drogim gazie, to tak, rzeczywiście gaz podrożał. 941 proc. zdrożał gaz w Europie, na giełdach europejskich, na których musi się zaopatrywać PGNiG" - powiedział.

"A wiecie państwo, dlaczego zdrożał? Bo daliście, wy - tak, wy daliście, i Donald Tusk jako przewodniczący Rady Europejskiej, pozwolił Rosjanom szantażować Europę nie sprzeciwiając się budowie Nord Stream 2. To jest prawdziwy powód tego, co dzisiaj przeżywamy" - powiedział szef MAP. "I dzisiaj robimy wszystko, żeby te podwyżki Polaków nie dotknęły" - zapewnił Sasin.

"Proszę nie kłamać, bo gaz nie zdrożał w tej chwili. PGNiG nie podniosło ceny. Dzisiaj niweluje te podwyżki własnymi staraniami. Jeśli pan mówi o podwyżce w niektórych gminach, to one zostały wprowadzone przez prywatne firmy, a nie przez PGNiG. Proszę nie kłamać" - mówił Sasin, zwracając się do Paszyka.

Reklama
Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (7)

 1. HeHe

  "A wiecie państwo, dlaczego zdrożał? Bo daliście, wy - tak, wy daliście, i Donald Tusk jako przewodniczący Rady Europejskiej, pozwolił Rosjanom szantażować Europę nie sprzeciwiając się budowie Nord Stream 2. To jest prawdziwy powód tego, co dzisiaj przeżywamy" - powiedział szef MAP." - specjalnością Sasina jest przerażająca bezczelność która przejawia się w lansowaniu absolutnie debilnych, kłamliwych argumentów. Po pierwsze Tusk jako przewodniczący RE nie miał NAJMNIEJSZEGO WPŁYWU na budowę Nord Stream 2 bo była to suwerenna decyzja Berlina i jest to inwestycja zgodna z prawem UE. Po drugie Sasin świetnie wie, że Rosjanie (Gazprom) realizują wszystkie zawarte kontrakty i NIKT nie "szantażuje" Europy. Poza tym niech Sasin lepiej wytłumaczy powód i podstawy wydania ponad 70 milionów złotych na tzw. wybory kopertowe oraz tabuny związanych z nim ludzi w spółkach skarbu państwa.

 2. Fanklub Daviena i GB

  Trzeba było nie zrywać kontraktów z Gazpromem i zamiast po cenach spot z giełd kupować po zakontraktowanej jak Węgry... :D

  1. Patriot

   Ale to rząd po-psl w postaci pawlaka podpisał umowę anty-Polską dotyczącą najdroższej ceny gazu w Europie za, którą miała i płaciła Polska całe szczęście w nieszczęściu, że do roku 2022 a nie do roku 2037 (czy jakoś tak) całe szczęście, ale za to także powinna się potoczyć sprawa sądowa.

  2. qwert

   No i teraz płacimy pod 2000 . Pełen sukces

 3. Komentator

  Nas to nie dotyczy, my mamy LNG po sto dolarów plus kilkadziesiąt za skroplenie fracht i regazyfikację. Niech się Niemcy martwią, to oni mają drogo, nie my.

  1. a

   mamy? chyba że go sobie z Azji odkupimy

 4. Naiwny

  Chcieliśmy to mamy. A i za chwilę będziemy to płacić w rachunkach za gaz. Obstawiam, że będzie po 8-10 zł za m3 dla Kowalskiego. Oczywiście jeśli złotówka w międzyczasie już kompletnie nie padnie i nadal będzie poniżej 4 zł za dolara. Ale to też jest mało realne. Mimo zapewnień Glapińskiego ofantastycznej kondycji NBP i zł.

 5. rmarcin555

  Gdzie jest tani gaz z USA?

  1. a

   w Azji

 6. AA

  To przeca wy domagaliście się od UE kupowania gazu po cenach rynkowych zamiast długoterminowych umów zwłaszcza od moskali

 7. HeHe

  Towarzysz Putin spekuluje cenami to tak jest. Oczywiście zleci się stado płatnych które będzie udawało że Rosja nigdy nie szantażuje gazem.

  1. Fanklub Daviena i GB

   A USA nie spekuluje i sprzedaje taniej niż Putin? Norwegia również? Czemu Polin nie zalewa UE tanim gazem z USA i Kataru? Gdy rok temu, w ramach "maximum pressure" na Rosję UE, zamiast zapełniać magazyny gazem i kupować gaz w Rosji, wypowiedziała Rosjanom umowy i opróżniała zbiorniki na rynki spot, dołując cenę do 69 by zmusić Rosję do rezygnacji z NS2 i podpisania wieloletnich kontraktów z Ukrainą, to nie była spekulacja cenami gazu? No to teraz UE musi odkupić ten gaz, który rok temu sprzedawała poniżej cen rynkowych... Prymitywne trolle z Bydgoszczy jesteście! :D

Reklama