Reklama

Gaz

Sąd w Holandii nakazał zabezpieczyć aktywa Gazpromu na poczet wypłaty odszkodowania Naftohazowi

Fot.: commons.wikimedia.org
Fot.: commons.wikimedia.org

Sąd w Holandii przychylił się do wniosku Naftohazu o zabezpieczenie środków spółek-córek Gazpromu w Holandii na poczet odszkodowania, jakie Gazprom powinien zapłacić Naftohazowi - informuje rzecznik prasowa Naftohazu Irina Prochorenko.

Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie zobowiązał 28 lutego Gazprom do przekazania Naftohazowi 2,56 mld dolarów. Kwota ta wynika ze sporu przed arbitrażem w Sztokholmie o ceny i tranzyt gazu. Trybunał orzekł, że Gazprom powinien wypłacić Ukraińcom 4,63 mld USD za to, że nie dostarczył uzgodnionej ilości gazu do tranzytu, a Naftohaz winien spłacić swe zadłużenie - 2,07 mld dolarów - wobec Rosjan za dostawy surowca.

W wyniku braku podporządkowania się tej decyzji przez Gazprom, Naftohaz w ubiegłym tygodniu złożył dokumenty w sądzie w Holandii, w których domagał się zabezpieczenia aktywów w spółkach-córkach Gazpromu w tym kraju, na rzecz wypłaty należnych zobowiązań. Sąd przychylił się do stanowiska Ukraińców.

Wcześniej Gazprom w odpowiedzi na decyzję trybunału, groził zerwaniem umowy z Naftohazem na tranzyt i dostawy surowca. W pierwszym tygodniu marca rosyjski dostawca obniżył również ciśnienie dostarczanego gazu, co wymusiło na Ukrainie ograniczenie konsumpcji dla zabezpieczenia tranzytu.

Za każdy dzień zwłoki w wypłaceniu należności Naftohazowi, Gazprom będzie musiał dodatkowo przelać na konto ukraińskiej spółki odsetki w wysokości 500 tys. EUR.

Naftohaz planuje skierować podobne sprawy przeciwko operatorom gazociągów Nord Stream i Nord Stream 2, licząc na opóźnienie lub wstrzymanie drugiego projektu.

Naftohaz / UNIAN / RIA

Komentarze