Reklama

Gaz

Rząd Ukrainy przyjął model rozdziału właścicielskiego Naftohazu

Fot.: www.kmu.gov.ua
Fot.: www.kmu.gov.ua

Na środowym posiedzeniu rządu Ukrainy zatwierdzono plan unbundlingu spółki Naftohaz, umożliwiający wydzielenie niezależnego operatora systemu przesyłowego gazu.

"Wreszcie oddzieliliśmy transport gazu ziemnego od jego produkcji i dostaw. Jest to coś, czego nie byli w stanie zrobić (nasi poprzednicy - red.) przez ostatnie trzy lata. Utworzyliśmy niezależnego operatora w pełnej zgodności z wymogami prawodawstwa europejskiego. Otworzy to możliwość przyciągnięcia inwestycji do ukraińskiego systemu przesyłowego” - stwierdził premier Ukrainy Ołeksij Honcharuk.

Planowane jest zakończenie procedury unbundlingu do końca 2019 roku.

„Opracowaliśmy model unbundlingu Naftohazu zgodnie z wymogami trzeciego pakietu energetycznego. Bardzo ważne jest to, że udało nam się dokonać tego przed trójstronnymi negocjacjami między Ukrainą, UE i Federacją Rosyjską. Niezawodna i nieprzerwana praca ukraińskiego systemu przesyłowego gazu (GTS) jest niezbędna dla dostawców i konsumentów z krajów UE. Odpolitycznienie tematu zarządzania GTS pozwoli nam zająć silną pozycję w przyszłych negocjacjach” - dodał Ołeksij Orżel, minister energii i ochrony środowiska Ukrainy.

Rząd przekazał Ministerstwu Finansów Ukrainy uprawnienia do zarządzania 100 procentami akcji spółki akcyjnej Sieci Przesyłowe Ukrainy (MGU), co ma zapewnić niezależność nowego operatora od Naftohazu, a także pełne oddzielenie działalności w zakresie transportu gazu od działalności wydobywczej i dostaw. 

kmu.gov.ua

Reklama

Komentarze

    Reklama