Gaz

Rosja: Spada produkcja skroplonego gazu ziemnego

Fot. kees torn / Flickr
Fot. kees torn / Flickr

Lipcowa produkcja skroplonego gazu ziemnego spadła o 11,6% w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym - informują rosyjskie służby statystyczne.

„Jednocześnie w ujęciu miesięcznym produkcja LNG wzrosła o 8,9%, a od początku roku osiągnęła 17,6 mln ton, czyli o 4,5% więcej rok do roku” - wynika z danych Rosstat.

W pierwszych siedmiu miesiącach bieżącego roku rosyjskie wydobycie gazu ziemnego wyniosło 335 mld m3. Oznacza to, że w ujęciu rocznym było niższe o 11,4%. W lipcu wydobyto 41 mld m3 surowca, co oznacza spadek w ujęciu rocznym (-11,4%) oraz wzrost w miesięcznym (+2,5%).

Od stycznia do maja 2020 roku światowe zapotrzebowanie na LNG wyniosło 161 milionów ton - wynika z danych amerykańskiego IHS Markit. To 13 mln ton więcej, niż w roku 2019. 

„Dzięki uruchomieniu nowych zakładów produkcyjnych oraz zwiększeniu mocy juz działających, Rosja w 2019 znalazła się w pierwszej piątce światowych producentów skroplonego gazu ziemnego”  - mówił niedawno minister Nowak. „Celem do roku 2035 jest zwiększenie produkcji z obecnych 29 do 140 milionów ton i przejęcie ok. 20% rynku” - dodał.

Powyższe słowa padły podczas spotkania podsumowującego prace resortu oraz branży energetyczno-paliwowej w minionym roku. Wziął w nim udział także wicepremier Jurij Borysow. „Dzięki Państwa pracy udało nam się bezpiecznie przejść przez sezon grzewczy” - mówił zastępca Michaiła Miszustina.

Komentarze