Reklama

Gaz

Rosja potrzebuje miliardów dolarów na rozbudowę mocy produkcyjnych LNG

Fot. kees torn / Flickr
Fot. kees torn / Flickr

Zwiększenie mocy produkcyjnych LNG w Rosji będzie wymagało nakładów w wysokości 80-110 miliardów dolarów - oświadczył Paweł Sorokin, wiceminister energetyki.

Zdaniem Sorokina rozwój tego segmentu energetyki jest dla Rosji niezwykle istotny, ponieważ na świecie obserwuje się systematyczny wzrost popytu na skroplony gaz ziemny.

Zwiększenie mocy produkcyjnych do poziomu 120 - 140 milionów ton (z obecnych 29 mln t) w perspektywie roku 2035 będzie jednak wymagało potężnych nakładów inwestycyjnych. Zdaniem Sorokina w ciągu najbliższych dziesięciu lat Federacja Rosyjska będzie musiała przeznaczyć na ten cel 80 - 110 miliardów dolarów.

„Dzięki uruchomieniu nowych zakładów produkcyjnych oraz zwiększeniu mocy juz działających, Rosja w 2019 znalazła się w pierwszej piątce światowych producentów skroplonego gazu ziemnego”  - mówił niedawno Aleksander Nowak, minister energetyki. „Celem do roku 2035 jest zwiększenie produkcji z obecnych 29 do 140 milionów ton i przejęcie ok. 20% rynku” - dodał.

Tymczasem, rosyjskie służby statystyczne informują, że lipcowa produkcja skroplonego gazu ziemnego spadła o 11,6% w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Od początku roku osiągnięto pułap 17,6 mln ton, czyli o 4,5% więcej rok do roku - wynika z danych Rosstat.

Reklama

Komentarze

    Reklama