• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Rosja odetnie gaz kilku ukraińskim miastom?

Fot.: wikimedia.commons.org / Mstyslav Chernov
Fot.: wikimedia.commons.org / Mstyslav Chernov

W kilku ukraińskich miastach mogą wystąpić problemy z ogrzewaniem, jeśli nie uda się osiągnąć porozumienia dotyczącego tranzytu gazu przez Ukrainę.

"W przypadku, gdyby tranzyt gazu do Europy został wstrzymany, mamy wystarczająco dużo zapasów, aby zapewnić ogrzewanie. Jednak z powodu specyfiki pracy systemu przesyłowego w kilku mniejszych miastach mogą wystąpić problemy z ogrzewaniem" - poinformował premier Ukrainy Ołeksij Honczaruk, cytowany przez RBK Ukraina.

Problemy z dostawami gazu są wynikiem konstrukcji ukraińskiego systemu przesyłowego i dystrybucyjnego, które przystosowane są do przesyłu dużych objętości gazu w kierunku zachodnim. Odcięcie dostaw może spowodować trudności w zaopatrzeniu regionów wschodniej i centralnej Ukrainy, a w dłuższej perspektywie, może zagrażać samemu systemowi.

Przyszłość tranzytu gazu przez terytorium Ukrainy jest przedmiotem rozmów w formacie trójstronnym między Komisją Europejską, Ukrainą i Rosją. Obecny kontrakt wygasa 31 grudnia 2019 roku. Rosja zabiega o przedłużenie umowy na kolejny rok z jak najniższymi gwarancjami przesyłanego surowca, dla zapewnienia sobie elastyczności przekierowania eksportu gazu do Europy w przypadku otwarcia Nord Stream 2.

Ukraina z kolei zabiega o zawarcie kontraktu długoterminowego w oparciu o prawo europejskie.

Strona Ukraińska ma nadzieje na zakończenie negocjacji do końca roku. Wciąż jednak nie ma porozumienia odnośnie długości trwania kontraktu i objętości przesyłanego gazu.

Komentarze