Reklama

Gaz

Rosja może pomóc Turcji w zagospodarowaniu nowych złóż gazu

Fot. www.kremlin.ru
Fot. www.kremlin.ru

Po odkryciu ogromnych złóż gazu ziemnego Turcja nadal jest otwarta na współpracę z Rosją oraz Iranem - poinformował Berat Albayrak, minister finansów.

W wywiadzie telewizyjnym minister oświadczył, że Turcja od lat współpracuje z Moskwą i Teheranem. Jego zdaniem „nowy okres” w historii tureckiej polityki energetycznej może zaowocować rozszerzeniem kooperacji z w/w krajami. Ponadto, zdaniem Albayraka, odkrycie nowych złóż może również pomóc zmniejszyć cenę importowanego surowca nawet o 30%. 

Szacunkowa wartość pokładów "błękitnego paliwa" odkrytych niedawno na Morzu Czarnym to według tureckich władz ok. 65 miliardów dolarów. Ich zasobność wynosi ok. 800 mld m3. Źródła Reutersa twierdzą, że potencjalnie wystarczy to na zaspokojenie gazowych potrzeb kraju przez… dwie dekady. Oczywiście przy spełnieniu kilku niełatwych warunków, ponieważ rozpoczęcie komercyjnego wydobycia może zająć 7-10 lat i pochłonąć 2-3 miliardy dolarów.

Niemniej, dla takiego kraju jak Turcja, niemal w stu procentach uzależnionego od importu surowca, opisywane powyżej odkrycie stanowi prawdziwy kamień milowy. Jak podaje Reuters, tylko w ubiegłym roku import „błękitnego paliwa” nad Bosfor kosztował Ankarę 41 miliardów dolarów.

Reklama

Komentarze

    Reklama