• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Rosja i Ukraina rozpoczęły negocjacje ws. rozwiązania umów gazowych

Fot. Gazprom.ru
Fot. Gazprom.ru

Gazprom i Naftogaz rozpoczęły negocjacje ws. wypowiedzenia umów na dostawy i tranzyt gazu - poinformował Aleksander Miedwiediew, wiceprezes rosyjskiej spółki.

„Tak, rzeczywiście w zeszłym tygodniu odbyło się spotkanie Gazpromu i Naftogazu. Rozpoczęto proces negocjacyjny w ramach procedury rozwiązywania umów dotyczących dostaw i tranzytu gazu” - powiedział Miedwiediew w rozmowie z agencją TASS. Dodał, że reprezentowana przez niego spółka nie składa broni w walce o rewizję werdyktu Trybunału Arbitrażowego.

Kilka tygodni temu Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie wydał orzeczenie w sprawie pomiędzy Naftogazem a Gazpromem. Nakazał on Rosjanom m.in. zapłatę 4,6 mld dolarów odszkodowania z powodu nie wypełnienia zapisów kontraktu z 2009 r., dotyczącego tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę do Europy i Turcji. Kwota została pomniejszona o dług Naftogazu wobec Rosjan (związany z wcześniejszym orzeczeniem Trybunału i wynoszący ok. 2 mld dolarów). W odpowiedzi na ten werdykt, Rosjanie zakomunikowali, że zrywają gazową współpracę z Kijowem i wstrzymali dostawy surowca na Ukrainę - próbując podważyć tranzytową wiarygodność naszego wschodniego sąsiada.

Komentarze