Reklama

Gaz

Reuters: Eksport Gazpromu do Europy spadł o prawie 20%

Fot.  Thawt Hawthje / Flickr
Fot. Thawt Hawthje / Flickr

Agencja Reutera informuje, że w pierwszym kwartale br. Gazprom eksportował do Europy prawie 20% mniej surowca, niż w ubiegłym roku.

W pierwszych trzech miesiącach br. spółka kierowana przez Aleksieja Millera miała wysłać do Europy (w tym Turcji) 39,62 mld m3 gazu. Taki wolumen oznacza spadek o 19,2% r/r.

Na początku kwietnia Federalna Służba Celna informowała z kolei, że w okresie styczeń - luty 2020 Gazprom eksportował „zaledwie” 32,5 mld m3. To aż o 24,6% mniej, niż w analogicznym okresie roku 2019.

Rosjanie spodziewają się, że w związku z pandemią koronawirusa eksport gazu do Europy wyniesie w 2020 r. około 166,6 mld m3. Dla porównania w 2019 r. było to 199,2 mld m3.

Analitycy zauważają, że obecnie spółka znajduje się pod poważną presją cenową, co sprawia, że wielu klientów decyduje się na zakupy spotowe. Dopiero jesienią kontrakty indeksowane do cen ropy staną się bardziej konkurencyjne.

Komentarze (1)

  1. Szach mat w jednym ruchu

    Ciekawe ile wyniesie spadek procento w 2 kwartale r/r! Nie wiem czemu ale mam wrażenie, że będzie to więcej. Wracając do tematu to założyli spadek r/r na poziomie ok.16 procent! Optymistycznie bardzo?