• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Rekordowe zapasy gazu w ukraińskich magazynach

Fot. thisisbossi / Flickr
Fot. thisisbossi / Flickr

Ukraina zgromadziła w swoich magazynach rekordową ilość gazu ziemnego - poinformował Andrij Kobolew, prezes Naftohazu.

„Obecnie w ukraińskich magazynach znajduje się rekordowe 28 miliardów metrów sześciennych gazu. Nasze podziemne magazyny są zapełnione w 90% (…) Do końca miesiąca obłożenie może wynieść 100%” - mówił Kobolew. Zauważył również, że taka sytuacja nie miała miejsca od dłuższego czasu.

Jeszcze miesiąc temu, pierwszego września, w ukraińskich magazynach znajdowało się 24 mld m3 surowca. 

W połowie września prezes Naftohazu informował również, że przychody Ukrainy z tranzytu rosyjskiego gazu wyniosą w bieżącym roku około 2 miliardy dolarów. Zawarta w roku 2009 umowa tranzytowa pomiędzy Naftohazem i Gazpromem wygasła 1 stycznia 2020 roku. Nieco wcześniej, 30 grudnia 2019, podpisano nowy kontrakt. Zawiera on klauzulę „take or pay”, która okazała się szczególnie ważna w czasie kryzysu gospodarczego. 

Dzięki temu kraj ma zagwarantowany dochód z tytułu świadczenia usług tranzytowych. Umowa przewiduje, że w roku 2020 przesył powinien wynieść 65 mld m3 gazu, natomiast w latach 2021-2024 - 40 mld m3. Strona rosyjska zobowiązana jest do dokonywania płatności nawet, jeśli wolumen przesyłanego surowca będzie niższy.

Komentarze