• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Rekordowe zapasy gazu na Ukrainie

Fot.: Ukrtransgaz
Fot.: Ukrtransgaz

Ukraina zgromadziła w magazynach podziemnych o 26% więcej gazu ziemnego niż przed rokiem. Nasz wschodni sąsiad przygotowuje się na wypadek odcięcia dostaw z Rosji.

Podziemne magazyny gazu na Ukrainie na dzień 25 sierpnia zostały zapełnione w 57%. Znajduje się w nich 17,8 mld m sześc. gazu - informuje operator ukraińskiego systemu przesyłowego Ukrtransgaz (UTG).

Jest to najwyższy wskaźnik zapełnienia za ostatnie sześć lat i o 26% wyższe niż rok temu. Proces zapełniania magazynów wciąż trwa.

Rekordowe ilości zgromadzonego gazu wiążą się z obawami Kijowa przed możliwością wstrzymania dostaw błękitnego paliwa z Rosji po wygaśnięciu kontraktu tranzytowego z końcem 2019 roku. Dodatkowe zapasy mogłyby zostać przeznaczone do zaopatrzenia potrzeb wewnętrznych jak i krótkotrwałego utrzymania przesyłu za granicę.

Ukraina dysponuje największymi zdolnościami magazynowymi w regionie. Znajdujące się na jej terytorium magazyny są w stanie pomieścić aż 31 mld m sześc. gazu ziemnego. Pierwotnie powstały w celu zabezpieczenia stabilności dostaw surowca przesyłanego przez Ukrainę w kierunku europejskim.

Komentarze