Putin: Rosja będzie kontrolować 20% globalnego rynku LNG

14 października 2021, 15:18
RTvc5bVzoDOe3kiDApRWh6EeVvefe3UE
Fot. www.kremlin.ru

Spodziewamy się, że do 2035 roku produkcja LNG w Rosji wyniesie 140 mln ton rocznie, co pozwoli kontrolować około 20% globalnego rynku - oświadczył Władimir Putin.

„Według prognoz ekspertów w perspektywie 25 lat udział węglowodorów w światowym bilansie energetycznym może spaść z obecnych 80-85% do 60-65%” - mówił prezydent Rosji. Jego zdaniem „rola ropy i węgla będzie się zmniejszać”, ale nieco inna przyszłość czeka „błękitne paliwo”. 

Reklama
Reklama

„Rola gazu ziemnego, jako najbardziej przyjaznego dla środowiska paliwa przejściowego, będzie rosła, a w tym rozwój produkcji gazu skroplonego” - mówił Putin podczas Rosyjskiego Tygodnia Energii.

Zadeklarował również: „Do 2035 roku spodziewamy się zwiększenia produkcji LNG w Rosji do 140 milionów ton rocznie, a także umocnienia naszej pozycji na tym dynamicznym rynku, przejmując około 20% udziałów ze względu na niskie koszty i konkurencyjną logistykę” - mówił Władimir Władimirowicz.

Ambitne plany gospodarza Kremla związane są także z sektorem petrochemicznym: „(…) w horyzoncie 2035 spodziewamy się zwiększenia naszego udziału w światowych dostawach produktów petrochemicznych z obecnego 1% do 7%” - oświadczył.

KomentarzeLiczba komentarzy: 12
Andrettoni
sobota, 16 października 2021, 07:03

Czyli zasoby ropy i gazu są nieskończone i wydobycie będzie stale rosło? Ktoś mnie oszukał.

Amadeus
czwartek, 14 października 2021, 23:49

Szkoda, że polskie rządy tak strasznie zdegradowały współpracę z Rosją (mam tutaj na myśli brutalne wyburzenie pamiętnych z II WS, rosyjskich pomników) Teraz my – społeczeństwo, będziemy za to drogo płacić! Na przyjaźni z Rosją byśmy tylko zyskali….

Wania
piątek, 15 października 2021, 11:09

To może namów Rosję do zwrotu wraku polskiego samolotu rządowego... I może do zniesienia sankcji na jabłka i mięso. I załatw rabat na gaz za to, że przez lata płaciliśmy najwięcej w Europie. Ćwiczenia Zapad w których Rosja ćwiczy atak na Warszawę też uwzględnij w swoich negocjacjach z Rosją.

a
piątek, 15 października 2021, 13:09

To może skończymy tzw śledztwo? a komu na tym zależy żeby wrak nie wrócił czy aby nie Polsce?

Davien
piątek, 15 października 2021, 10:14

Mielismy juz ta "przyjażń" z Rosja przez ponad 170lat z 20-sto letnia przerwą i NIGDY WIĘCEJ rosyjskich hord w Polsce.

Polak spod Wieliczki
piątek, 15 października 2021, 17:36

Jacy my? Pojecia nie masz o historii Europy i Polski lub ja falszujesz. Piastowie mieli z Rusinami takze moskiewskimi swietne uklady. Piastowie Kujawscy Slascy, Mazowieccy wzeniali sie w ksiezniczki ruskie nagminnie od Tweru po Halicz. Na ziemie Piastow ochote mieli od samego poczatku Czesi (dynastia Przemyslidow) i Habsburgowie. Dla carow Rosji Polska byla za daleko. Rzeczpospolita, ktora byla tak rozwalona ze nadawala sie tylko do likwidacji, chcieli rozebrac przedewszystkim Habsburgowie, a konkretnie Maria Teresia. Ale konkurencja: Prusy i Niemka caryca Rosji Katarzyna Wielka nie mogly do tego dopuscic. Wiec uzgodniono formule trzech. A do tego jeszcze Stalin powiedzial w Jalcie taka prawde: Polska byla dwa razy w Moskwie (nawiasem mowiac w interesie zupelnie obcej dynastii Wazow), to teraz Rosja bedzie w rewanzu po raz drugi w Polsce. Przestancie uczyc nas Polakow piastowskich naszej historii, bo my ja znamy od dziecka. W 1939 Polska miala jeden z najwyzszych analfabetyzmow w Europie. Zadnego przemyslu. Sowjeci analfabetyzm zlikwidowali na zawsze w Polsce do konca lat 40-tych. Jak Solidarnosc rozwalala komunizm w Polsce to bylo w Polsce setki tysiecy inzynierow, lekarzy itd. Wszyscy poslugiwali sie swietna Polszczyzna. Dzisiejsi zle mowia po polsku i nedznie po angielsku. Ani zabor rosyjski ani PRL nie zrusyfikowal Polakow. Powstalo 1000 szkol na tysiaclecie. Teraz powstalo 1000 galerii Tesco, Lidla.

Niuniu
czwartek, 14 października 2021, 22:41

To zdaje się mniej niż Rosja deklarowała kilka lat temu. pamiętam, że zapowiaddali wtedy w podobnej perspektywie czasowej zwiększenie swego udziału do 35%. Plany inwestycyjne Rosji się nie zmieniły ale w międzyczasie Qatar i USA zapowiedziało znaczne nowe inwestycje w lng. Do tego Mozambik, Angola i Nigeria. A to zapewne nie koniec szczególnie jak ceny nie spadną. W efekcie może się okazać, że Rosja jednak nie opanuje 20% rynku lng.

Alpejczyk
piątek, 15 października 2021, 17:42

to nie ma znaczenia tych pare procent. Chodzi o to ze na siebie zawsze zarobi i na swoje wydatki obronne.

Xd
czwartek, 14 października 2021, 19:54

Powiedział wiele więcej o emergii tylko głupio wam go zacytować

Gruszwik
piątek, 15 października 2021, 11:09

To może ty zacytuj.

Zatroskany
piątek, 15 października 2021, 10:38

Nie tylko Rosja ma LNG! nie zapominajmy bo jest jeszcze kilka innych krajów.

Alpejczyk
piątek, 15 października 2021, 17:42

Zalezy kto w jakich ilosciach. Ani USA ani inne kraje (np. Gronigen, Holandia) praktycznie nie beda mogly zwiekszyc specjalnie bardziej zasobow gazu a wiec i przerobu na LNG. Tylko Iran, o okolo 60% i Rosja o okolo 100%. Rosjanie jeszcze nawet nie lizneli zloza na Stockmanie.

Tweets Energetyka24