Reklama

Gaz

Putin: Rosja będzie kontrolować 20% globalnego rynku LNG

Fot. www.kremlin.ru
Fot. www.kremlin.ru

Spodziewamy się, że do 2035 roku produkcja LNG w Rosji wyniesie 140 mln ton rocznie, co pozwoli kontrolować około 20% globalnego rynku - oświadczył Władimir Putin.

„Według prognoz ekspertów w perspektywie 25 lat udział węglowodorów w światowym bilansie energetycznym może spaść z obecnych 80-85% do 60-65%” - mówił prezydent Rosji. Jego zdaniem „rola ropy i węgla będzie się zmniejszać”, ale nieco inna przyszłość czeka „błękitne paliwo”. 

Reklama
Reklama

„Rola gazu ziemnego, jako najbardziej przyjaznego dla środowiska paliwa przejściowego, będzie rosła, a w tym rozwój produkcji gazu skroplonego” - mówił Putin podczas Rosyjskiego Tygodnia Energii.

Zadeklarował również: „Do 2035 roku spodziewamy się zwiększenia produkcji LNG w Rosji do 140 milionów ton rocznie, a także umocnienia naszej pozycji na tym dynamicznym rynku, przejmując około 20% udziałów ze względu na niskie koszty i konkurencyjną logistykę” - mówił Władimir Władimirowicz.

Ambitne plany gospodarza Kremla związane są także z sektorem petrochemicznym: „(…) w horyzoncie 2035 spodziewamy się zwiększenia naszego udziału w światowych dostawach produktów petrochemicznych z obecnego 1% do 7%” - oświadczył.

Reklama

Komentarze (5)

 1. Buczacza

  Wódz przemówił. Będziemy kontrolować... gawiedź wpadła w ekstazę. Prosto z bunkra w którym siedzi i czeka na koniec pandemii. Taki to gieroj... Czasami trafia się perełka. Swego czasu był komentarz komentatora,wieńczysława,magdy a ostatnio także hanys błysnął intelektem. Oczywiście jest stałe grono kabareciarzy, magików i intelektualnych mistrzów tego forum. Dziś nie będę ich wymieniał. I tak wszyscy wiedzą o kogo chodzi. To jeden z powodów dla których jestem obecny na tym forum. Uśmiech politowania i zarazem zażenowania. Towarzyszy mi często. Poniżej jest majstersztyk tego specyficznego klimatu i absurdu który tak cenię. Swoisty ( bareizm). Ktoś kto ma kłopot żeby napisać 2 zdania po polsku. Przepraszam 1 zdania. Tworzy alternatywą rzeczywistość historyczną. Kompletnie pogrążając się. Ktoś kto nawet nie potrafi napisać poprawnie imienia cesarzowej. Nawet to go przerasta. A treści komentarza są absurdalne. I tak się mają do faktów. Jak prawda w wydaniu moskiewskim. Bądź dobrobyt w rosji. Taki prawdziwy Polak (spod) Wieliczki.

  1. a

   A tobie to o co chodzi? a nie będą kontrolować? a może będą 30% a może 15% ale będą a nasz wódz powiedział, ze paliwo nie będzie drogie a proszę sobota 6,18 zł/l a zanim zaczniesz wypisywać głupoty to poczytaj o inwestycja w gaz skroplony na całym świecie to się dowiesz jak to wygląda. Aktualnie już Rosja ma 8% a po uruchomieniu wszystkich inwestycji może dojść do 20%

  2. Buczacza

   A mógłbyś to samo jeszcze raz. Tym razem po polsku. Pgadzie co? Mój osobisty i przenośny... Inaczej nie przejdziemy do 2 etapu. No spróbuj ponownie.

  3. Buczacza

   Jak nie wiesz o co chodzi. To podpowiem ( o ten tramwaj co nie chodzi).

 2. Andrettoni

  Czyli zasoby ropy i gazu są nieskończone i wydobycie będzie stale rosło? Ktoś mnie oszukał.

 3. Niuniu

  To zdaje się mniej niż Rosja deklarowała kilka lat temu. pamiętam, że zapowiaddali wtedy w podobnej perspektywie czasowej zwiększenie swego udziału do 35%. Plany inwestycyjne Rosji się nie zmieniły ale w międzyczasie Qatar i USA zapowiedziało znaczne nowe inwestycje w lng. Do tego Mozambik, Angola i Nigeria. A to zapewne nie koniec szczególnie jak ceny nie spadną. W efekcie może się okazać, że Rosja jednak nie opanuje 20% rynku lng.

  1. Alpejczyk

   to nie ma znaczenia tych pare procent. Chodzi o to ze na siebie zawsze zarobi i na swoje wydatki obronne.

 4. Xd

  Powiedział wiele więcej o emergii tylko głupio wam go zacytować

  1. Zatroskany

   Nie tylko Rosja ma LNG! nie zapominajmy bo jest jeszcze kilka innych krajów.

  2. Gruszwik

   To może ty zacytuj.

  3. Alpejczyk

   Zalezy kto w jakich ilosciach. Ani USA ani inne kraje (np. Gronigen, Holandia) praktycznie nie beda mogly zwiekszyc specjalnie bardziej zasobow gazu a wiec i przerobu na LNG. Tylko Iran, o okolo 60% i Rosja o okolo 100%. Rosjanie jeszcze nawet nie lizneli zloza na Stockmanie.

 5. Amadeus

  Szkoda, że polskie rządy tak strasznie zdegradowały współpracę z Rosją (mam tutaj na myśli brutalne wyburzenie pamiętnych z II WS, rosyjskich pomników) Teraz my – społeczeństwo, będziemy za to drogo płacić! Na przyjaźni z Rosją byśmy tylko zyskali….

  1. Davien

   Mielismy juz ta "przyjażń" z Rosja przez ponad 170lat z 20-sto letnia przerwą i NIGDY WIĘCEJ rosyjskich hord w Polsce.

  2. Wania

   To może namów Rosję do zwrotu wraku polskiego samolotu rządowego... I może do zniesienia sankcji na jabłka i mięso. I załatw rabat na gaz za to, że przez lata płaciliśmy najwięcej w Europie. Ćwiczenia Zapad w których Rosja ćwiczy atak na Warszawę też uwzględnij w swoich negocjacjach z Rosją.

  3. a

   To może skończymy tzw śledztwo? a komu na tym zależy żeby wrak nie wrócił czy aby nie Polsce?

Reklama