Reklama

Gaz

Putin: Nord Stream 2 będzie realizowany

Fot. Kremlin.ru
Fot. Kremlin.ru

„Nord Stream 2 będzie realizowany” – obwieścił Władimir Putin podczas spotkania z szefem rosyjskiej firmy odpowiedzialnej za produkcję rur na budowę kontrowersyjnego gazociągu. Zdaniem rosyjskiego przywódcy liczba zamówień w branży energetycznej na produkcję rur w Rosji nigdy się nie skończy.

Zgodnie ze zwyczajem rosyjskich władz przebieg wybranych spotkań Władimira Putina ze swoimi podwładnymi jest rejestrowany i relacjonowany na potrzeby rosyjskich mediów. W kolejnej odsłonie kontrolowanego ujawniania obywatelom Federacji Rosyjskiej kulisów ręcznego sterowania państwem gospodarz Kremla ugościł w swoim gabinecie Aleksieja Mordaszowa, prezesa zarządu koncernu Siewierstal. Firma, będąca największym producentem stali w Rosji, jest odpowiedzialna m.in. za dostarczenie rur dla budowanego gazociągu Nord Stream 2.

„Bierzemy udział w ważnych projektach – zarówno Gazpromu, jak i Transnieftu – budowy ropociągów i gazociągów na terenie Rosji, jak również poza granicami kraju. Jesteśmy bardzo wdzięczni tym firmom za rozwijanie inwestycji. Liczymy, że takich projektów będzie coraz więcej.” – schlebiał klientom swojej firmy prezes Mordaszow. „U nich [spółkach Gazprom i Transnieft – przyp. red.] prace budowalne, a potem kapitalne remonty nigdy się nie kończą. Objętości są u nich kolosalne” – odpowiedział prezydent Putin podnosząc na duchu swojego rozmówcę.

Szczególną wdzięczność Mordaszow wyraził władzom Gazpromu, dzięki któremu Siewierstal nie narzeka na liczbę zleceń: „Jesteśmy niezmiernie wdzięczni Gazpromowi – przede wszystkim za taką ilość zamówień, dzięki którym się rozwijamy” – nie mógł nachwalić się prezes stalowej spółki. Entuzjazm z powodu działalności rosyjskiego potentata gazowego udzielił się również Putinowi, który wspomniał o aktualnie realizowanych przez Gazprom projektach: „Myślę, że będą realizowane kolejne projekty: Nord Stream 2, Turkish Stream. Myślę, że Nord Stream 2 będzie realizowany. Na wschodzie kraju prowadzone są ogromne prace [chodzi o gazociąg Siła Syberii biegnący z Rosji do Chin – przyp. red.], o czym pan wie. Tak więc, jestem pewien, że pracy wam nie zabraknie”.

„To dla nas bardzo ważne. Bardzo liczymy na te projekty” – nie odważył się na najdrobniejsze odstępstwo od przygotowanej dla siebie roli prezes Mordaszow – „Ze swojej strony jesteśmy gotowi zapewnić, że nie zawiedziemy naszych odbiorców” – zwieńczył swoje wystąpienie rosyjski menadżer. „I dobrze” – odpowiedział Władimir Putin kończąc rozmowę.

Reklama

Komentarze

    Reklama