Reklama

Gaz

Putin i Orban będą rozmawiać o kwestiach energetycznych

Fot. www.kremlin.ru
Fot. www.kremlin.ru

Premier Węgier Viktor Orban i prezydent Rosji Władimir Putin będą w przyszłym tygodniu rozmawiać miedzy innymi o kwestiach energetycznych – powiedział w środę szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto agencji Reutera.

Sprawy energetyczne będą „ważnym tematem rozmów” – oznajmił Szijjarto. Orban i Putin mają się spotkać w przyszły wtorek w Moskwie.

Węgry większość zużywanego przez siebie gazu importują z Rosji na mocy długoterminowego porozumienia, które wygasa w 2020 roku.

„Kolejnego długoterminowego porozumienia nie ma jeszcze w porządku obrad, ponieważ musimy dojść do porozumienia odnośnie do 2020 roku, chociaż(…) rozpoczęto wstępne negocjacje dotyczące dalszych działań” – powiedział Szijjarto.

„(Nasze) długoterminowe porozumienie o dostawach gazu wygaśnie pod koniec 2020 roku albo już pod koniec 2019 roku, zobaczymy, jakie jest rosyjskie stanowisko w tej sprawie” – wyjaśnił.

Minister powiedział też, że Węgry muszą znaleźć sposób na zminimalizowanie swoich „strat spowodowanych sankcjami (przeciw Rosji) w ostatnich latach”. Węgry konsekwentnie krytykują te sankcje.

Spotkanie Orbana i Putina w przyszłym tygodniu będzie już drugim w tym roku. Poprzednim razem Orban spotkał się z Putinem 15 lipca w Moskwie, gdzie premier Węgier oglądał finałowy mecz mundialu. Rzecznik Orbana Bertalan Havasi mówił potem, że tematem rozmowy były inwestycje energetyczne i rozbudowa elektrowni atomowej w Paksu na Węgrzech. (PAP)

Komentarze