Reklama

Gaz

Przez pandemię i politykę klimatyczną wartość aktywów wydobywczych spadła o 80 mld dolarów

Fot. mliu92 / Flikr
Fot. mliu92 / Flikr

W ostatnich miesiącach wartość aktywów gazowych i naftowych, należących do największych globalnych koncernów, spadła o ok. 80 miliardów dolarów - informuje agencja Reutera.

Energetyczni potentaci dokonali ogromnych odpisów przede wszystkim z powodu dalece niesatysfakcjonujących długoterminowych prognoz cen paliw - będących następstwem pandemii. Dodatkową presję na aktywa wydobywcze wywiera polityka klimatyczna, ukierunkowana na ograniczanie roli paliw kopalnych.

W miniony poniedziałek ExxonMobil poinformował, że dokona odpisów na aktywach gazowych w wysokości 17-20 miliardów dolarów. Zaznaczenie, że to największa utrata wartości w jego historii, wydaje się w tym przypadku zbędną formalnością. Większość wspomnianej kwoty dotyczy aktywów przejętych w 2010 roku „przy okazji” zakupu XTO Energy za 30 mld dolarów.

Amerykański gigant nie jest odosobniony, wcześniej podobne decyzje ogłosiły takie spółki jak Shell, BP czy Chevron. Wśród analityków nie brak głosów, że pośrednio jest to efekt „zbyt optymistycznego” podejścia z przeszłości oraz podejmowania niekoniecznie najbardziej racjonalnych decyzji.

W tym kontekście warto mieć na uwadze, że dzisiejsze działania koncernów - spowodowane potrzebą doraźnego ograniczania kosztów - mogą w przyszłości doprowadzić do poważnej nierównowagi na rynku ropy. Jej efektem będzie nie tylko trudność w pokryciu zapotrzebowania, ale również gwałtowny wzrost cen „czarnego złota”.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama