Reklama

Gaz

Putin będzie rozmawiał w Wiedniu o tranzycie gazu przez Ukrainę

Fot.: UTG
Fot.: UTG

Prezydent Rosji Władimir Putin w trakcie swojej wizyty w Wiedniu, jaką odbędzie 5 czerwca, rozmawiać będzie między innymi na temat tranzytu gazu przez Ukrainę - poinformował ambasador Rosji w Austrii Dmitrij Lubinskij.

"Na temat tranzytu gazu przez Ukrainę dyskutujemy tak w ramach dwustronnych kontaktów między Rosją i Austrią, jak i w szerszych formatach" - wyjaśnił ambasador w wywiadzie udzielonym RIA Novosti. 

Lubinskij zwrócił uwagę, że z punktu widzenia Rosji podstawowym zagadnieniem związanym z tranzytem surowca przez Ukrainę jest wiarygodność Kijowa w tym zakresie. 

Wcześniej prezydent Ukrainy Petro Poroszenko niejednokrotnie wskazywał na to, że źródłem niepewności tranzytu są manipulacje ciśnieniem surowca dokonywane przez Rosjan, które Ukraina musi wyrównywać, m.in. czasowo ograniczając własną konsumpcję. 

Obecny kontrakt na tranzyt gazu przez Ukrainę wygasa 31 grudnia 2019 roku. Rosjanom zależy na oddaniu do tego czasu gazociągów Nord stream 2 i Turkish Stream, w celu ominięcia lub zmniejszenia tranzytu przez Ukrainę.

RIA / UTG

Reklama

Komentarze

    Reklama